ZAPISY DO KLUBU GOŃCA TEATRALNEGO 2021/2022

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy prowadzi zajęcia we współpracy z legnickim  Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych.

Od kilku lat Teatr Modrzejewskiej współpracuje  z Ośrodkiem Alzheimerowskim w Ścinawie, który jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Po rozmowach z pracującą tam Agnieszką Żelwetro, która jest neuropsychologiem, teatr zdecydował się zarezerwować każdego roku 7 miejsc w grupie dorosłych i seniorów "Bagażnik" dla osób z tego ośrodka. Zajęcia w tej grupie prowadzi legnicka aktorka Anita Poddębniak. Jak co roku, wszystkie zajęcia są dla ich uczestników bezpłatne i są to nadal jedyne zajęcia z edukacji kulturalnej w Legnicy, za które nie są pobierane opłaty.

 • SZKOŁA CZARODZIEJÓW WYOBRAŹNI - zajęcia dla dzieci w wieku 6- 10 lat

poniedziałek    godz. 16.00-17.20 – sala prób w Teatrze
prowadzenie: Julia Zielińska-Stefaniak- pedagożka, animatorka kultury i Tomasz Baran- plastyk, animator kultury
 

 • GRUPA GOGUSIE - warsztaty dla młodzieży 14-15 lat

poniedziałek  godz. 17.30-19.00- Przystanek Piekary, ul. Izerska 36
prowadzenie: Mateusz Krzyk-aktor
 

 • POGOTOWIE TEATRALNE-

grupa rozwoju osobistego dla osób po kryzysach psychicznych
wtorek godz. 16.00-18.00- Przystanek Piekary, ul. Izerska 36 
prowadzenie: Katarzyna Kaźmierczak-aktorka i psychoterapeutka 

 

 • MAŁY GONIEC zajęcia dla dzieci w wieku 11- 13 lat

środa  godz. 16.00-17.30 - sala prób w Teatrze
prowadzenie: Joanna Rostkowska- pedagożka teatru, animatorka kultury

 

 • TEATR DOROSŁYCH I SENIORÓW „Bagażnik, czyli bagaż doświadczeń”

warsztaty teatralne dla dorosłych i seniorów
czwartek  godz. 16.00-17.30 - sala prób w Teatrze 
prowadzenie: Anita Poddębniak -aktorka
 

 • ŚLADY - warsztaty dla młodzieży 16-19 lat

piątek   godz. 16.00-17.30- Przystanek Piekary, ul. Izerska 36
prowadzenie: Bartosz Bulanda - aktor

 

UWAGA !!!

 • Grupa prowadzących zajęcia może zostać jeszcze poszerzona.
 • Zaczynamy 10 września br. od zajęć grupy ŚLADY
 • Od uczestników wymagamy zaangażowania w promocję działań artystycznych i społecznych legnickiego teatru. Jest to dla nas istotna deklaracja do przemyślenia przed decyzją o uczestnictwie w zajęciach. Myślimy tu o promocji poprzez udział w happeningach, promocji poprzez ulotki, afisze i w Internecie.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w sali prób w Teatrze (wejście od strony Starego Ratusza) oraz na Przystanku Piekary, ul. Izerska 36.

Ilość miejsc w grupach jest ograniczona.

Zapisuje: Joanna Rostkowska – pedagożka teatru, koordynatorka edukacji teatralnej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 504-890-477

 

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Działalność Teatru Modrzejewskiej to nie tylko profesjonalne przygotowanie i prezentacja spektakli, ale także opieka nad nowym pokoleniem miłośników sztuki scenicznej.
Funkcjonuje tu Klub Gońca Teatralnego, którego działalność zainaugurowała we wrześniu 1991 roku Joanna Szczepkowska. Został założony jako pierwszy w Polsce - po nim przyszło wiele następnych, w innych miastach i przy innych scenach, ale tylko legnicki utrzymał się do dziś.
Wychowywaniem młodego człowieka poprzez teatr, nauką scenicznych umiejętności i rozbudzaniem wyobraźni zajmują się zarówno pracownicy Teatru Modrzejewskiej, jak i zaprzyjaźnione z nami legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych. Zajęcia ułożono w sześć cykli, zależnie od wieku uczestników. Są to:

 

 1. „Szkoła Czarodziejów Wyobraźni” (najmłodsi, 6-9 lat, oraz ich rodzice) – zajęcia teatralne, plastyczne, muzyczne, filmowe, taneczne.
 2. „Mały Goniec” (9-12 lat) – zajęcia teatralne, które mają pomoc młodemu człowiekowi w budowie przyjaźni, sympatii i tolerancji w pełnym konfliktów otoczeniu.
 3. „Grupa Dawna Gimnazjalna” – projekt edukacji ściśle teatralnej („od teatralnego abecadła do etiud scenicznych”) dla młodzieży, która pragnie spróbować swych sił na scenie.
 4. „Ślady” – projekt dla młodzieży, która ma za sobą pewne doświadczenie sceniczne; m.in. nauka improwizacji scenicznej.
 5. „Bagażnik” – grupa dorosłych i seniorów, przygotowująca spektakle.
 6. „Pogotowie Teatralne” – grupa rozwoju osobistego dla osób po kryzysach, którą prowadzi aktorka i psychoterapeutka Katarzyna Kaźmierczak przy wsparciu legnickich aktorów. Grupa każdego roku przygotowuje spektakl prezentowany podczas Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię "Schizofrenia-Otwórzcie Drzwi".

 

Każdy sezon edukacji teatralnej kończy się pokazem prac warsztatowych (etiudy, spektakle, spotkania) na scenie w legnickim teatrze.

Członkowie KGT biorą udział w happeningach promujących legnickie spektakle i rozwój osobisty poprzez teatr, a także w projektach artystycznych współfinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Od 2009 roku Klub Gońca koordynuje w Legnicy „Lato w Teatrze” – przedsięwzięcie warszawskiego Instytutu Teatralnego. Ostatnio zrealizował także projekty „Zaczepki” (2013) i „Teatr w drodze” (2017, z okazji jubileuszu 40-lecia polskiej sceny w Legnicy).

Klub Gońca Teatralnego wraz z warszawskim Towarzystwem Kultury Teatralnej organizuje co roku eliminacje miejskie i rejonowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Grupa Ślady za happening „Szlaban naprawdę”, zrealizowany pod kierunkiem Małgorzaty Urbańskiej i Tomasza Barana, otrzymała przyznawaną przez publiczność główną nagrodę Festiwalu Sztuki w Drodze kARTon (Wrocław 2008). Członkowie Klubu Gońca zdobywają nagrody indywidualne m.in. w konkursach recytatorskich. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się podczas warsztatów: rozwój teatralnej wyobraźni i umiejętności, integracja i rozbudzenie kulturalnej aktywności.

Wychowankami Klubu Gońca Teatralnego w Teatrze Modrzejewskiej są znani ludzie teatru, filmu i sztuki: reżyser Grzegorz Grecas, aktorzy: Tomasz Kot, Krzysztof Ogłoza, Aleksandra Listwan, Ewelina Gronowska, Krzysztof Grabowski, Tomasz Mycan, Darian Wiesner; wokalista Gabriel Fleszar, choreografki: Aneta Zwierzyńska, Małgorzata „Madi” Rostkowska, Ewelina Zielonka.