• Tygodnie Pracy Twórczej
  Tygodnie Pracy Twórczej

  W wybranych szkołach aktorzy Teatru Modrzejewskiej, doświadczeni w dziedzinie edukacji teatralnej, będą przez tydzień prowadzić warsztaty z młodzieżą oraz zainteresowanymi nauczycielami.

  Bazą dla ich pracy będą zarówno klasyczne dramaty wystawiane na legnickiej scenie, jak i teksty pisane specjalnie dla niej przez współczesnych dramatopisarzy. Przeniesienie aktywnych działań teatralnych na teren szkoły da możliwość przekonania do teatru tej młodzieży, która myśli o nim jak o sztuce trudnej i elitarnej, a repertuar teatru kojarzy ze szkolnymi lekturami, tak często odległymi od problemów młodych ludzi. Warsztaty zintegrują również klasy szkolne, co w konsekwencji przełoży się na skuteczniejszy i bardziej świadomy udział w życiu szkoły, a wreszcie odegrają istotną rolę w rozwoju osobistym ich uczestników.

 • Cztery pory roku
  Cztery pory roku

  serial teatralny dla naj-najów

   

  „Rok na ziemi” - spektakl dla naj-najów: Pierwszy w legnickim teatrze spektakl, którego adresatami będą najmłodsi widzowie  oraz ich rodzice. Przedstawimy im uniwersalną, oddziałującą na wszystkie zmysły opowieść o zmieniających się porach roku. Królować w niej będzie atrakcyjny świat przedmiotów, granych na żywo dźwięków i „czarodziejskich” efektów wizualnych. Aktorzy sprawią, że dzieci, a wraz z nimi i starsi widzowie poczują się uczestnikami tej historii: będą podlewać kwiatki, walczyć na gąbkowe śnieżki, dmuchać w jesienne liście, a wreszcie zagrają koncert na garnkach. Spektakl będzie także podpowiedzią dla rodziców, jak można aktywnie spędzać czas ze swoimi pociechami.

 • Teatr, który łączy
  Teatr, który łączy

  cykl artystyczny Teatru Modrzejewskiej na lata 2020-2022

   

  Cykl obejmuje sześć premier, wśród których znajdą się zarówno arcydzieła polskiej i światowej dramaturgii, jak i prapremiery dramatów pisanych specjalnie na legnicką scenę. Celem cyklu jest refleksja nad zagadnieniem wspólnoty i nad grożącymi jej niebezpieczeństwami, z rozpadem więzi społecznych na czele.

   

  Spektakle powstaną dzięki praktyce łączenia na scenie wielowiekowej tradycji sztuki scenicznej Polski i Europy z nowoczesnymi rozwiązaniami właściwymi dla zaproszonych wybitnych artystów, tak aby uwzględnić specyfikę percepcji dzisiejszego widza, nie gubiąc przy tym więzi z historią teatru i kultury w ogóle.

  Przedstawienia zostaną powiązane z wydarzeniami o charakterze interakcyjnym i edukacyjnym. Dzięki temu powstanie spójna oferta artystyczna, która oprócz wyraźnego podwyższenia poziomu twórczości prezentowanej w legnickim teatrze zaowocuje podniesieniem kompetencji intelektualnych i wsparciem rozwoju duchowego publiczności.

 • Przystanek Piekary
  Przystanek Piekary

   

  Tym projektem Teatr Modrzejewskiej powraca na legnickie osiedle, gdzie z sukcesem działał w latach 2004-2011. Scena na Piekarach była miejscem premiery niezwykłych, nagradzanych spektakli, takich jak Made in Poland Przemysława Wojcieszka (2004), Dziady Lecha Raczaka (2007) i III Furie Marcina Libera (2011). W sumie wystawiono na niej niemal 280 przedstawień – ale prowadzono również codzienną pracę edukacyjną. Scena na Piekarach zdobyła ogólnopolską sławę, a zarazem stała się dla mieszkańców osiedla miejscem bliskim, swojskim – i potrzebnym.

  Przystanek Piekary powstał we wrześniu 2020 roku nieopodal dawnej Sceny. Odbywają się tam warsztaty, spotkania, debaty i projekcje. Chcemy, aby to nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta stało się przestrzenią niezapomnianych przeżyć.

 • Świat na głowie
  Świat na głowie

  realizacja spektaklu Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba.

   

  Spektakl „Świat na głowie” to fantazja sceniczna łącząca środki teatru dramatycznego, muzycznego i teatru tańca. Jest to koncepcja oryginalnej, oddziałującej na wszystkie zmysły lekcji historii, która w lekkiej, poetyckiej formie zagląda za dziejową kurtynę. Na fabułę złoży się siedem obrazów, każdy zaczerpnięty z innej epoki i stylu, łączyć je zaś będzie motyw fryzury, atrybutu bogów, królów, bohaterów, wojowników, postaci mitycznych, legendarnych i baśniowych – od Roszpunki Braci Grimm poczynając; ucieleśnienia uroku i miłości, ale także buntu; emanacji „chwili dziejowej”. Równie istotną warstwą spektaklu będą kostiumy stworzone przez Małgorzatę Bulandę. Wierzymy, że powstanie niepowtarzalna, swoista podróż przez historię i kulturę świata, tak samo egzotyczna, jak bliska każdemu odbiorcy.