• „Klasyczna koprodukcja – making of”
  „Klasyczna koprodukcja – making of”

  Spektakl Klasyczna koprodukcja Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba miał premierę w październiku 2019 roku w Batumi. W 2020 roku planowano pokazać go w Gruzji kolejny raz. Niestety, rozwój pandemii zmusił ekipę realizatorów do kreatywnej zmiany planów. Skoro nie da się spotkać na żywo z gruzińską publicznością i z zaprzyjaźnionymi artystami z Batumi, trzeba  utrzymać współpracę w formie, jaka jest nam teraz dostępna – zdalnie.

  I tak właśnie powstał pomysł na stworzenie teatralnego „making of”. Klasyczna koprodukcja to spektakl, który doskonale nadaje się do przetworzenia w taką formę. Już sam jego tytuł zakładał pewną metateatralność – jest to opowieść nie tylko o dwóch krajach i ich mieszkańcach, ale także o bezpośrednim spotkaniu artystów, czyli o trudnej przygodzie współpracy koprodukcyjnej.

  Alfabet Klasycznego Koproducenta został zbudowany na charakterystycznym dla obu narodów poczuciu humoru (i mniej charakterystycznym, ale jednak wspólnie wypracowanym dystansie). Nie ucieka od trudnych czy bolesnych elementów pierwotnego spektaklu - tematu wojny, traum czy słabości narodowych. Umieszcza je jednak w ramie nastroju przyjaznej, choć czasem skomplikowanej współpracy, aby uchwycić fenomen tej tajemniczej chemii między Polakami i Gruzinami, która sprawia, że każde spotkanie obu narodów skutkuje szczerą i długotrwałą sympatią.

  Spektakl obejrzysz TUTAJ  https://culture.pl/pl

 • E-migrant online
  E-migrant online

  Od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku bezpłatnie na kanale YouTube Teatru Modrzejewskiej E-migrant – teatralno-filmowa historia młodego człowieka, który porzuca rodzinny dom i wygody cywilizacji, by osiąść na wyspie pośrodku jeziora. Według recenzentów jest to propozycja, od której „trudno oderwać wzrok”, spektakl dla młodzieży, który „starszym także dostarczy dużo radości i materiału do przemyśleń”.

  Możesz obejrzeć TUTAJ

 • Chlebem i solą - online
  Chlebem i solą - online

  Od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku bezpłatnie na kanale YouTube Teatru Modrzejewskiej Chlebem i solą – osiem opowieści o polsko-ukraińskich spotkaniach, zrealizowanych ponad podziałami i uprzedzeniami, w oparciu o autentyczne świadectwa, we współpracy legnickich artystów z aktorami Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku. Spektakl dedykowany coraz liczniejszej mniejszości ukraińskiej w Polsce, ale również Polakom, którzy chcieliby wykroczyć poza stereotypowe postrzeganie naszych relacji z najbliższymi sąsiadami.

  Zapraszamy do obejrzenia: You Tube

 • NOWY DEKAMERON - ONLINE
  NOWY DEKAMERON - ONLINE

  Drodzy Państwo,
   9 i 10 maja 2020 roku (w dwóch częściach) pokazaliśmy premierowo nasz spektakl online „Nowy Dekameron” – inspirowany nowelami Giovanniego Boccaccia, zawartymi w „Dekameronie”. Pierwszą premierę teatralną zrealizowaną w sieci w Polsce już po ogłoszeniu pandemii. Spektakl cieszył się dużą popularnością wśród oglądających, zyskał bardzo dobre recenzje.
  Teraz – zgodnie z zapisami umowy (spektakl został zrealizowany w ramach programu operacyjnego MKiDN „Kultura w sieci”), ale też z wielką przyjemnością – udostępniamy go z dniem 1 października 2020 roku publicznie i nieodpłatnie do 31 marca 2021 roku, w dwóch wersjach – bez napisów i z napisami, skierowanymi przede wszystkim do osób niesłyszących i niedosłyszących. Mamy nadzieję, że ta nasza wariacja inspirowana Boccacciem zyska nowych zwolenników.

  Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

  ODCINEK I

  ODCINEK II