• Projekcja filmu:
  Projekcja filmu: "Bloki" oraz spotkanie z Filipem Springerem

  Każdy z nas albo dorastał na blokowisku, albo zna jakichś jego mieszkańców. PRL-owskie osiedla z wielkiej płyty są częścią naszej rzeczywistości, miejscem działania środowisk specyficznej subkultury (hip-hop, graffiti, street art). Czy w świecie indywidualizmu blokowiska mają przyszłość, czy założenia urbanistyczne z poprzedniego systemu bronią się w XXI wieku? Czy i jak powinny wyglądać osiedla przyszłości, przyjazne dla ludzi i środowiska? O tym i innych zagadnieniach związanych z blokowiskami porozmawiamy na jednym z największych osiedli Legnicy z reporterem Filipem Springerem oraz urbanistą Łukaszem Szymanowiczem.

  Rozmowę poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego Konrada Królikowskiego „Bloki”.To pierwszy długometrażowy dokument poświęcony wielu aspektom budownictwa mieszkaniowego w Polsce od roku 1956 do dziś. Składają się na niego wywiady z architektami, krytykami architektury, historykami i lokatorami, m.in. z gościem Przystanku Piekary, Filipem Springerem, reportażystą, autorem takich książek, jak m.in. nagradzana „Miedzianka. Historia znikania” (2011) czy „Archipelag. Polska mniejszych miast” (2016).

  Czwartek, 16 grudnia o 19.00
  Przystanek Piekary
  Wstęp wolny

 • Międzypokoleniowy Przystanek Improwizacji Twórczych
  Międzypokoleniowy Przystanek Improwizacji Twórczych

   

  Międzypokoleniowy Przystanek Improwizacji Teatralnych to warsztaty dedykowane wszystkim grupom wiekowym. Celem ich jest sprzyjanie integracji społecznej, niwelowanie barier przestrzennych, ekonomicznych, kompetencyjnych. Warsztaty mają na celu przeciwdziałanie braku zaangażowania w życie kulturalno-społeczne miasta sprzyjając współpracy międzypokoleniowej.

  Narzędzia które są wykorzystane w pracy to: drama, Teatr Forum, Teatr Playback, teatr improwizacji.

  Warsztaty prowadzą Katarzyna Kaźmierczak i Joanna Gonschorek.

  Wstęp wolny, zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Najbliższe terminy:
  30 października, 13 listopada

 • Betonuta - pokój muzycznych doświadczeń
  Betonuta - pokój muzycznych doświadczeń

  Betonuta – pokój muzycznych doświadczeń to muzyczne warsztaty wykorzystujące industrialne dźwięki blokowiska. W programie m.in: doskonalenie umiejętności muzycznych, podstawy tworzenia własnych kompozycji, muzyka industrialna, wykorzystanie sprzętu codziennego użytku podczas tworzenia muzyki, podstawy aranżacji, pomoc techniczna w zakresie wyboru i higieny instrumentu, porady lutnicze, drobne naprawy, warsztaty perkusyjne, warsztaty gitarowe, informacje w zakresie pożytecznych dla muzyka multimediów, lokalne akcenty historyczne w muzyce.

   

  Warsztaty prowadzi liderka zespołu HuRaban, Hanna Włodarczyk, gitarzystka w zespołach Nesztojegore, HuRaban oraz Spakuj Kota, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary klasycznej, instruktorka gitary oraz zespołów kameralnych w ogniskach muzycznych na Dolnym Śląsku i w Lubuskim oraz w szkołach muzycznych YAMAHA. Aktywnie koncertuje z zespołem HuRaban w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Norwegii i we Włoszech.

  Czwartki o godz. 18:00
  Przystanek Piekary Izerska 36
  Wstęp wolny

 • KULTURALNE PODCHODY czyli wszystkie drogi prowadzą na Przystanek…?
  KULTURALNE PODCHODY czyli wszystkie drogi prowadzą na Przystanek…?

  „Podchody” – stara dobra zabawa dla każdego! Czy można ją połączyć z kulturą? Ależ oczywiście! Teatr im Modrzejewskiej w Legnicy z Międzypokoleniowym Przystankiem Improwizacji Teatralnych na czele zaprasza serdecznie na spacer po Piekarach, w miłej, kulturalnej atmosferze!!! Po drodze czekają na Was niespodzianki, mini przedstawienia i zadania, które wspólnie na pewno uda Wam się zrealizować. Bo w grupie jest siła!!! A jeśli spodoba Wam się to nasze kulturalne podróżowanie to będziecie mieli okazję zapisać się do naszej Przystankowej Ekipy i wspólnie przeżywać kolejne kulturalne przygody. POSPACERUJCIE Z NAMI!!!! Zabierzcie rodziny przyjaciół i sąsiadów, bo będzie wesoło i kulturalnie

  Sobota, 16 października o 11.00
  Miejsce spotkania: Śląska 16 - plac zabaw za Lidlem
  Wstęp wolny

 • Chlebem i solą - projekcja polsko-ukraińskiego spektaklu oraz spotkanie z twórcami
  Chlebem i solą - projekcja polsko-ukraińskiego spektaklu oraz spotkanie z twórcami

   

  Projekcja teatralno-filmowego spektaklu "Chlebem i solą" – ośmiu opowieści o polsko-ukraińskich spotkaniach, zrealizowanych ponad podziałami i uprzedzeniami, w oparciu o autentyczne świadectwa, we współpracy legnickich artystów z aktorami Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku. Spektakl dedykowany coraz liczniejszej mniejszości ukraińskiej w Polsce, ale również Polakom, którzy chcieliby wykroczyć poza stereotypowe postrzeganie naszych relacji z najbliższymi sąsiadami.

  Spotkanie po projekcji „Chlebem i solą”

  Realizatorzy: Rafał Cieluch, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk,

  Stowarzyszenie Ukraińców w Polsce:  Jerzy Pawliszczy

   

  Czwartek, 18 listopada o 19.00
  Wstęp wolny.

 • Projekt: Przystanek Piekary
  Projekt: Przystanek Piekary

   

  Tym projektem Teatr Modrzejewskiej powraca na legnickie osiedle, gdzie z sukcesem działał w latach 2004-2011. Scena na Piekarach była miejscem premiery niezwykłych, nagradzanych spektakli, takich jak Made in Poland Przemysława Wojcieszka (2004), Dziady Lecha Raczaka (2007) i III Furie Marcina Libera (2011). W sumie wystawiono na niej niemal 280 przedstawień – ale prowadzono również codzienną pracę edukacyjną. Scena na Piekarach zdobyła ogólnopolską sławę, a zarazem stała się dla mieszkańców osiedla miejscem bliskim, swojskim – i potrzebnym.

  Przystanek Piekary powstał we wrześniu 2020 roku nieopodal dawnej Sceny. Odbywają się tam warsztaty, spotkania, debaty i projekcje. Chcemy, aby to nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta stało się przestrzenią niezapomnianych przeżyć.