Joanna Gonschorek

W Legnicy od 1995 roku. Występowała w niemal wszystkich ważniejszych spektaklach legnickiego Teatru oraz w ich realizacjach telewizyjnych. Udanie próbowała swoich sił w monodramach (m.in. "Kobieta z bluesem" C. Michalskiego i "Świństwo" wg M. Darieussecq). Wielokrotnie uznawana za najlepszą legnicką aktorkę. Jest dwukrotną laureatką Bomby Sezonu (2007, 2011) – dorocznej nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej. Uhonorowano ją nagrodą aktorską na tarnowskim Festiwalu Komedii Talia (2003), nagrodą Wojewody Dolnośląskiego (2003) oraz Tukanem Dziennikarzy na 28. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2007). Jest wokalistką zespołu Podwójne Dno. W 2011 i 2012 roku otrzymała szereg nagród za rolę Danuty/Stefanii Mutter w "III Furiach" (reż. M. Liber): wyróżnienie aktorskie w XVII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nominację do nagrody miesięcznika "Teatr", nagrodę jury i Jury Młodych na XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, nagrodę dla najlepszej aktorki XVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

  Ma za sobą role w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych, m.in. w "Operacji Dunaj" Jacka Głomba (2009), "Maratonie tańca" Magdaleny Łazarkiewicz (2010), „Pokocie” Agnieszki Holland (2017), "Rojście" Jana Holoubka (2018) i "Kurierze" Władysława Pasikowskiego (2019).


 Współtworzy Szkołę Czarodziejów Wyobraźni – realizowany przez legnicki teatr projekt edukacji teatralnej dzieci i młodzieży oraz inne teatralne projekty edukacyjne i społeczno-teatralne w Legnicy i innych miejscowościach.