5.0 - SERIAL TEATRALNY

Pierwszy legnicki serial teatralny. Pierwszy legnicki spektakl science fiction.

„5.0” to pięcioczęściowy obraz przyszłości, która dzieje się już dziś. Każdy odcinek jest odrębną opowieścią, razem jednak składają się w całość. Jej bohaterowie stają wobec znajomych nam dylematów. Coraz częściej – i nie od dziś – słyszymy przecież o ekspansji ludzkiego gatunku na Marsa (media doniosły ostatnio, że trwa rekrutacja astronautów), o obawach związanych z potencjalnym wymknięciem się sztucznej inteligencji spod ludzkiej kontroli, o niewiadomych skutkach manipulacji przy kodzie genetycznym, o powszechnym zamęcie emocjonalnym, duchowym i intelektualnym związanym z wielkim przyspieszeniem, jakie sami sobie zafundowaliśmy. Serial Magdy Drab, nie bez humoru przyglądając się tym problemom, próbuje skłonić nas do przemyślenia naszych działań i – miejmy nadzieję – znalezienia alternatywy.

 

Twórcy zainicjowanej internetową transmisją serii nawiązują do futurystycznych wizji, tworząc ich własną wersję. Wykorzystują popularność sci-fi oraz liczne konteksty, którymi obrosła fantastyka, prowokując odbiorców do pogłębionej, krytycznej refleksji. [...] Nie uzurpują sobie jednak prawa do wskazywania wyjścia z zarysowanej matni. Widzowie sami muszą stawić czoła nierozstrzygalnym dylematom, które – niezależnie od wybranej ścieżki, jak zawsze w tragedii – prowadzić będą do zagłady istotnych wartości.

Piotr Dobrowolski, Teatralny.pl

 

Mimo, że "5.0" bliskie jest  sci-fi to jednak nie zagrożenia o charakterze technologicznym wydają się kluczem do tej scenicznej opowieści. Prawdziwym problemem są: egoizm, pycha, brak empatii, skłonność do przemocy człowieka, który najwyraźniej nie udał się ziemskiemu ekosystemowi.  W efekcie rozwiązań problemów, których jest sprawcą, poszukuje na sposób właściwy totalitarnym dyktaturom. Przeludnienie? Wyśle się ludzi na Marsa. Nie przeżyją? Nie będą tego wiedzieć, ale użyźnią glebę dla przyszłości. Że to ludobójstwo? "Wybór jest prosty. Nie ma wyboru". Kto będzie musiał umrzeć, by inni mogli przeżyć? Selekcję przeprowadzą algorytmy. Itd. Katastroficzna fantastyka? Gdyby nie gorzkie doświadczenia historyczne i to z całkiem nieodległego realu można by tak sądzić.

Za nami pierwszy, pięćdziesięciominutowy odcinek serialu. Powstawał w charakterystycznym dla gatunku tempie, ale w niezwyczajnych pandemicznych warunkach. [...] Początek był udany, także za sprawą wszystkich współtwórców tej spójnej (scenografia, kostiumy, ruch sceniczny, muzyka, efekty filmowe i dźwiękowe) scenicznej realizacji. Warto było, mimo że opowieść ze świata przyszłości nie jest rozrywkowym komiksem i może przerażać.


Grzegorz Żurawiński, @kt – Legnicka Gazeta Teatralna

 

 Pobierz program

 

 

Czasy trwania

Odcinek I – 46 min
Odcinek II – 40 min
Odcinek III – 46 min
Odcinek IV – 50 min
Odcinek V – 15 min 

Magda Drab
„5.0” – serial teatralny


reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
scenografia: Marcin Chlanda
kostiumy: Grupa Mixer
muzyka: Piotr Łabonarski, Tomasz Lewandowski
ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko
współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska
inspicjent / sufler – Jolanta Naczyńska/Mariusz Sikorski

Odcinek I 
Zuza Motorniuk
Anita Poddębniak
Rafał Cieluch
Robert Gulaczyk

Odcinek II
Magda Drab
Katarzyna Dworak
Gabriela Fabian

Odcinek III
Ewa Galusińska
Aleksandra Listwan
Małgorzata Urbańska
Bogdan Grzeszczak
Mateusz Krzyk

Odcinek IV
Magda Biegańska
Joanna Gonschorek
Magda Skiba
Bartosz Bulanda
Paweł Palcat
oraz
Mateusz Krzyk

 

Odcinek V
Magda Biegańska
Magda Drab
Gabriela Fabian
Ewa Galusińska
Aleksandra Listwan
Zuza Motorniuk
Anita Poddębniak
Magda Skiba
Małgorzata Urbańska
Bartosz Bulanda
Bogdan Grzeszczak
Robert Gulaczyk
Mateusz Krzyk
Paweł Palcat
oraz
Idalia Rocznik (głos)