Nowy dekameron

inspirowany Dekameronem Giovanniego Boccacia
przekład: Edward Boyé, Anna Wasilewska

 

„Nowy Dekameron" to pierwsza w Polsce premiera spektaklu online, przygotowana już po ogłoszeniu pandemii. Jest realizacją zespołową. Składają się na nią nowele i pieśni wybrane z „Dekameronu" – słynnego zbioru stu opowieści Giovanniego Boccaccia. Każda z nich została opracowana na nowo według autorskiej koncepcji aktora, który ją wybrał, sfilmował i często też montował, wykorzystując rozmaite środki artystyczne. Ta różnorodność to dowód zarówno twórczej siły zespołu legnickiego teatru, jak i bogactwa wyobraźni Boccaccia – wirtuoza stylu, mistrza w konstruowaniu malowniczych postaci i humorystycznych wypadków.

„Dekameron" powstał w połowie XIV, w świecie dotkniętym epidemią, jako rodzaj duchowej odskoczni, powrotu do świata, w którym panował jeszcze ład i rozum, a największą siłą sprawczą była miłość. Dziś my, zamknięci w domach, mamy szanse skonfrontować z tym dziełem nasze doświadczenie epidemii. Pragniemy udowodnić, że „czas zarazy" pomoże nam przetrwać właśnie opowieść, w której wspólnie odnajdziemy siłę integrującą ludzi przymusowo izolowanych, pozbawionych zwykłego punktu oparcia – dotychczasowego rytmu życia.
   
W części spektaklu wykorzystujemy nowy przekład arcydzieła Boccaccia, powstały specjalnie na tę okazję. Dokonała go wybitna tłumaczka Anna Wasilewska. W pozostałych partiach korzystamy ze starego (1930) przekładu Edwarda Boyé, często przez realizatorów uwspółcześnianego.

PROGRAM SPEKTAKLU 

Część I: 77 min.
Część II: 54 min.

opieka reżyserska - Jacek Głomb
montaż - Karol Budrewicz
opieka scenograficzna - Małgorzata Bulanda
konsultacje dramaturgiczne - Rober Urbański
udźwiękowienie - Andrzej Janiga

pomysły, realizacja, wykonanie:
Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak

muzyka:
Łukasz Matuszyk - akordeon, ukulele, pianino, beatbox
Marta Sochal-Matuszyk - skrzypce
Zuzanna Matuszyk - skrzypce
Oskar Matuszyk - trąbka
Robert  Kamalski - saksofon
Łukasz Damrych - mastering