WHO podaje, że depresja jest obecnie czwartą przyczyną inwalidztwa na świecie, a w 2025 roku będzie drugą. Dotyka ona ludzi w każdym wieku, najmocniej jednak narażeni są młodzi, zostawieni sami sobie albo wręcz przeciwnie, przytłoczeni nadopiekuńczością dorosłych. Tymczasem objawy depresji są niejednokrotnie bagatelizowane, nazywane młodzieńczym buntem, lenistwem, krnąbrnością, niedostrzegane pośród właściwych okresowi dojrzewania zmiennych nastrojów i „trudnych” zachowań. Świat dorosłych, oddany niekończącemu się wyścigowi z czasem, nie poświęca dość uwagi niepokojącym sygnałom albo rozumie je opacznie, co może doprowadzić do realnej, a nie wymyślonej tragedii. 

Chcemy naszym spektaklem opowiedzieć o tym bagatelizowanym problemie, uświadomić, jak straszne mogą być jego konsekwencje. Chcemy stać się głosem młodych ludzi, którzy, przerażeni tym, co się z nimi dzieje, zniechęceni niezrozumieniem otoczenia, odepchnięci jego lekceważeniem, zaszywają się w swoich własnych światach, gdzie choroba rozwija się do stanu, w którym nie mogą się z nią już sami uporać. Zarazem spróbujemy wysłać sygnał, że TO się leczy, że wsparcie, zrozumienie, nawiązanie kontaktu z otoczeniem to ogromny krok na drodze ku wyzdrowieniu. 

Projekt Duży Książę i Czarny Pies powstał dla młodzieży i we współpracy z młodzieżą. Rozpoczęły go warsztaty z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach, z podopiecznymi Ośrodka Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży (MOPS w Legnicy) oraz z uczestnikami zajęć Gońca Teatralnego przy Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, którzy wystąpili w projekcjach wideo będących częścią spektaklu.

Spektakl Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych w Legnicy
Partnerzy: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach

REALIZACJA
reżyseria: Magda Skiba
muzyka: Marek Litwin i Amadeusz Naczyński
projekcje wideo: Karol Budrewicz i Magda Skiba
konsultacja psychologiczna: Małgorzata Niklasińska
animacja i plakat: Aleksandra Kondracka

OBSADA
występują: Joanna Gonschorek, Katarzyna Kaźmierczak
oraz w projekcjach wideo: Aleksandra Krystek, Natalia Cichoń, Iga Bańka, Jakub Kowalski, Borys Podkalicki, Piotr Włodarczyk, Dawid Zawadzki