Gdy przyjdzie sen…

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu

           Dramatopisarsko-reżyserski duet PiK działa od 2008 roku. Spektakle i teksty Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak doczekały się wielu nagród i wyróżnień. Dramat Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł (2013) został uznany za najlepszy tekst Ogólnopolskiego Festiwalu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zgarnął też m.in. pulę nagród zabrzańskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Wierna wataha (2018) dotarła do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, zdobywając Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną. Dziejące się w małych społecznościach, mroczne, zawieszone między realnością a fantasmagorią opowieści duetu PiK nie tylko są doceniane przez krytykę, ale także cieszą się powodzeniem u publiczności.

            Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna to druga część „trylogii wiejskiej”, rozpoczętej Drogą śliską od traw, a zamkniętej sztuką Czasami księżyc świeci od spodu. To opowieść o rozpaczliwym poszukiwaniu miłości, o uciekaniu od tego, co najbliższe w pogoni za tym, co nieosiągalne. Miejsce akcji, wieś Borówka, schowana między górami „jak w kotle” rzeczywiście wrze i kipi od emocji i namiętności. Prapremiera sztuki (w reżyserii autorów) miała miejsce na scenie Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze w 2015 roku. Spektakl obsypano nagrodami m.in. na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (2016).

            Nowa – również autorska – inscenizacja tego tekstu we wrocławskiej filii AST znalazła uznanie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2021), gdzie Jan Kowalewski otrzymał dwie nagrody: „Deskę sceniczną” ZASP za „wyrazistą osobowość aktorską” oraz nagrodę aktorską jury, zaś Magdalena Tarnawska i Dominik Smaruj – wyróżnienia.

 

Gdy przyjdzie sen to spektakl zbudowany na emocjach i silnych bohaterach. Ta historia nie potrzebuje bogatych dekoracji czy skomplikowanych choreografii. Sceniczna skromność pozwala skupić się na relacjach łączących bohaterów, przyczynach i kolejnych etapach tragedii. Aktorzy doskonale radzą sobie także w tej surowej przestrzeni i nie potrzebują skrywać się za ozdobnym rekwizytem. […] To ewidentny dowód na współgranie dwóch elementów tego przedstawienia - bardzo dobrego dramatu i świetnej obsady.

Katarzyna Mikołajewska, „Gazeta Wyborcza Wrocław”

tekst, reżyseria, ruch sceniczny: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK)
scenografia, kostiumy, opracowanie graficzne: Aleksandra Zaleska | ASP
muzyka: Michał Szarowicz | AM
reżyseria świateł: Łukasz Wojtas
asystentka reżysera: Magdalena Taranta

występują: Ewa Dobrucka, Mateusz Dymidziuk (III rok), Ola Gurdziel, Jan Kowalewski Andrzej Skowron, Dominik Smaruj, Magdalena Taranta, Magdalena Tarnawska