Białoruś – odNowa

Program przy XIV Edycji Międzynarodowego Festiwalu ,,Boska Komedia’’ w Krakowie

03-05.12.2021

Białoruś – odNowa to program, który towarzyszyć będzie XIV edycji Festiwalu Boska Komedia. Jego organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza, zaś współorganizatorem Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Zaproponowane w ramach programu działania są inter- i trandyscyplinarne, łączą w sobie obszary nie tylko dziedzinowe: teatr, dramat i literaturę, ale też wykonawcze: czytania performatywne, spektakle. Zaproponowany program skupiony jest wokół dyskursu współczesnego teatru i dramatu białoruskiego.

Teatr jest tym medium, które za pośrednictwem języka sztuki i artystycznej ekspresji, wykorzystując wszystkie teatralne środki wyrazu, zdolny jest dokonywać krytycznego, nierzadko też rewolucyjnego namysłu nad otaczającą nas rzeczywistością społeczno-kulturową. Teatr im. Janki Kupały, jeden z najbardziej znanych białoruskich teatrów w Mińsku został w 2020 roku wobec restrykcji politycznych pozbawiony możliwości działania. Scena białoruska przechodzi obecnie przemianę strukturalną i mentalną, zespoły pozbawione własnego miejsca, szukają także odpowiednich środków wyrazu. Występ zaproszonych zespołów polskich i białoruskich artystów pozwoli zaprezentować się scenie białoruskiej w nowym kontekście.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach programu Białoruś odNowa tłumaczone będą na język angielski.

 

Głosy nowej Białorusi

Większość z nas nie lubi polityki. Czujemy, że jest jej wokół za dużo i że zbyt często polega na grze niskich ambicji zamiast na staraniach o wspólne dobro. Ale „Głosy nowej Białorusi” to nie jest spektakl polityczny. To spektakl o ludziach. Bohaterowie tej historii też bardzo często polityki nie lubili. Okazało się jednak, że tak naprawdę nie ma przed nią ucieczki. Owszem, po jednego przyszli, bo wziął udział w wiecu. Innego wzięli, bo ujął się za bitym przez milicję. Ale ktoś wyszedł po prostu z psem na spacer. Ktoś znalazł się o złej porze w niewłaściwym miejscu. Kogoś z kimś pomylili. Bo w pewnym momencie – jak mówi jeden z bohaterów – „już się nie da stać z boku”.

Andriej Kuriejczyk jest za naszą wschodnią granicą prawdziwym dramatopisarskim gigantem, granym na największych scenach. Na samej tylko Ukrainie jego sztuki ma teraz w repertuarze czternaście teatrów. Legnicka publiczność miała okazję zapoznać się z dramaturgią Andrieja Kuriejczyka we wrześniu 2020 roku, gdy Łukasz Kos wyreżyserował rewelacyjne zdaniem krytyki i publiczności czytanie sceniczne sztuki „Niebo”.

„Głosy nowej Białorusi” przetłumaczono na dziesięć języków już w ciągu pierwszych tygodni od ich powstania. Prezentowano już tę sztukę w formie czytań na Ukrainie i na Słowacji, w Finlandii powstało słuchowisko radiowe z udziałem aktorów Fińskiego Teatru Narodowego. W przygotowaniu jest inscenizacja amerykańska.

Dziękujemy MPG Studios za zgodę na użycie w spektaklu gry „Project Downfall”

Czas trwania: 120 minut

przekład:  Robert Urbański

reżyseria: Łukasz Kos

scenografia i kostiumy: Paweł Walicki

wideo; Kamil  "Wallace" Walesiak

muzyka (na żywo) –  Polpo Motel: Olga Mysłowska, Daniel Pigoński

Witalij Marokko, logistyk – Bartosz Bulanda
Kasia Budźko, studentka – Zuza Motorniuk
Maryja Kalesnikawa, muzyk – Ewa Galusińska
Maryna Karabanowa, pracownik IT – Aleksandra Listwan
Siarhiej Mielianiec, wolontariusz – Rafał Cieluch
Mikałaj Statkiewicz, polityk – Bogdan Grzeszczak
Wolha Pauława, aktywistka – Gabriela Fabian
Aleksiej Bieriezinski, przedsiębiorca – Mateusz Krzyk
Julia Słucka, dziennikarka – Katarzyna Dworak
Ihar Łosik, bloger – Jan Kowalewski
Anatol Kudłasiewicz, poeta – Paweł Wolak
Waliаntina Aktistawa, matka – Małgorzata Urbańska
Andriej Praskurin, pracownik IT – Jakub Klimaszewski
Pаlina Szarendа-Panasiuk, aktywistka – Magda Biegańska
Jana Arabiejka, studentka – Magda Skiba
Witold Aszurak, aktywista – Paweł Palcat
Raman Zoricz, inżynier – Mariusz Sikorski
Stiepan Łatypau, arborysta - Kamil “Wallace” Walesiak
Maryna Zołatawa, dziennikarka - Maria Przybyło


inspicjent-sufler: Mariusz Sikorski