"Krzywicka/Krew", "Biesy", "Wierna wataha", "Hamlet, Książę Danii", "Iliada. Wojna" oraz "Maraton/Tren" - sześć legnickich tytułów na trzech scenach w trzy dni plus dyskusja panelowa w teatralnej Caffe Modjeska „Teatr 2018 – misja czy wizja?”.

KARNETY 10+:     (każdy następny spektakl tylko o 10zł więcej!)
-2 tytuły - 50zł
-3 tytuły - 60zł
-4 tytuły - 70zł
-5 tytułów - 80zł
-6 tytułów - 90zł

Całość 26 maja o 15.00 poprzedzi happening biegowy "TEATRLON: biegnij z Modrzejewską!".  Każdy, kto go ukończy, może liczyć na nagrodę - wejściówkę na losowo wybrany spektakl Maratonu Modrzejewskiej. Zapisy i informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powraca jeden z najbardziej intrygujących tytułów w repertuarze i jedno z największych dzieł w historii dramatu. Legnicki Hamlet, pokazywany w wielu miastach Polski, a także w czeskiej Pradze, został w swoim czasie uznany za "teatralną perłę", jeden z najciekawszych spektakli szekspirowskich Dolnego Śląska i Polski. W nowej obsadzie zyska nowe oblicze i energię, pozostając tą samą inscenizacją - spektaklem "twardym", "dotkliwym i niewygodnym", wyrazistym i pełnym emocji, siłą bezlitosnej metafory opisującym współczesność. Widzowie muszą przygotować się na sceny pełnie ognia, walki, muzyki, ale także na wątpliwość czy liryzm. Na nowo ożyje także jedyna w swoim rodzaju przestrzeń Sceny na Nowym Świecie, stając się tym razem zrujnowanym Elsynorem, światem po wielkiej katastrofie, który jest "kością wyłamaną w stawie" i gdzie w brutalny sposób trzeba przejąć władzę, by przywrócić normy.

Gramy 26 i 27 maja o godzinie 19.00 na Scenie na Nowym Świecie

To czwarta w historii Nagroda im. Konstantego Puzyny miesięcznika Dialog przyznawana za łączenie twórczej działalności z zaangażowaniem w życie publiczne. Uroczystemu wręczeniu nagrody towarzyszył krótki materiał filmowy przedstawiający fragmenty wybranych spektakli („Krzywicka/Krew”, „Made in Poland”, „III Furie”, „Hymn narodowy”, „Łemko”) z treścią oficjalnego uzasadnienia przyznania nagrody Dialogu dla teatru kierowanego przez Jacka Głomba:

„Za wieloletnią cierpliwą pracę, dzięki której powstał wyjątkowy teatr mocno związany z miastem i jego mieszkańcami, a także głęboko angażujący się w najważniejsze sprawy kraju. Teatr, na zamówienie którego napisano wiele istotnych tekstów scenicznych, teatr dysponujący świetnym, wielopokoleniowym zespołem aktorskim. Teatr, którego różnorodność programowa, odwaga artystyczna i umiejętność prowadzenia wielowymiarowego dialogu z widzami są szczególnie cenne w czasach niestabilnych dla sztuki publicznej”.

Monodram Magdy Drab z muzyką Alberta Pyśka i ludowymi przyśpiewkami to wzruszająca opowieść o polskiej malarce naiwnej (1922-2005), która mówiła o sobie, że jest Nikiforką, a obrazy przepełnione postaciami świętych i motywami religijnymi podpisywała często „Maria Wnęk, malarka słynna po całym śfiecie”. Niekonwencjonalny tytuł spektaklu pochodzi wprost z rewersu jednego z obrazów malarki, na których zapisywała swoje tzw. „naglące wiadomości”, komunikaty adresowane do całego świata, jako prośby pochodzące wprost od „Pana Jezusa”. Zdawała też relacje ze swojej niełatwej codzienności – mieszaniny biedy, poczucia krzywdy i zagrożenia potęgowanego przez schizofrenię. Na oczach widzów szczera, nawet śmieszna, ale naturalna naiwność ludowej malarki konfrontowana jest z protekcjonalnym poczuciem wyższości odbiorców jej sztuki, którzy pod maską wielkomiejskiej kultury kryją pogardę dla dzieł odmieńców.

Gramy 25 maja i 1 czerwca na Scenie na Strychu.

Jacek Głomb, reżyser i dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej, został piątym laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru".Tytuł ten otrzymują artyści podejmujący trud kształtowania wrażliwości widzów i kreowania świadomości społecznej. Wybierając laureata szczególną uwagę zwraca się na zawodową rzetelność, uczciwość i pracowitość, globalne i holistyczne podejście do teatru oraz obywatelską odpowiedzialność. Kapituła wyróżnia ludzi wszechstronnych, których praca przyczynia się do rozwoju teatru, wizjonerów, dla których teatr jest sensem życia.