"Obejrzałem z przyjemnością premierę dwuczęściowego widowiska pt. "Nowy Dekameron", przygotowaną w Internecie przez zespół Teatru Modrzejewskiej. Pośród bardzo wielu przejawów działalności artystycznej prowadzonej w sieci w czasie zarazy, trzeba legnicką propozycję uznać za całkowicie oryginalną. Co o tym zadecydowało?
(...)
Adaptacje tekstów Boccaccia, bez względu na to, czy przyjęły formę bliższą oryginałowi, czy stanowiły coś w rodzaju wariacji na temat, zrealizowane zostały jak mniej lub bardziej rozbudowane video-clipy. Operowały one środkami, do których na pewno widz „obrazkowy” jest bardziej przyzwyczajony. W tej wersji "Dekamerona" tekst odgrywał swoją rolę – był do słuchania, ale przede wszystkim do oglądania.

 

W całości tego widowiska uderzała jednak różnorodność form, estetyk, konwencji, w jakich opowiadania Boccaccia przedstawiono. Nie będę tu wdawał się w szczegółowe analizy poszczególnych epizodów, choć one na to zasługują, dość powiedzieć, że mieliśmy wśród nich od czynienia z oryginalnymi animacjami. Świetna była "Noc w Mugnone" Bartosza Bulandy, ale też "Gdyby nie ogon" Roberta Gulaczyka czy "Brat Cipolla" Aleksandry Listwan, gdzie twarz tytułowego mnicha przypominała do złudzenia fizys znanego doskonale, współczesnego zakonnika z Torunia. Twórcy tych clipów wykazali naprawdę wielką inwencję, a myślę też, że realizacja ich pomysłów kosztowała sporo pracy.

 

Niektóre sceny z udziałem aktorów były bliższe dowcipnej stylizacji bohaterów Boccaccia, inne stanowiły bardziej współczesne przetworzenie. Wśród nich szczególnie spodobały mi się "Kury" Gabrieli Fabian (ze specjalną rolą Tomasza Kota) – ascetycznie i subtelnie opowiedziana historia Markizy z Monferattu, która umiejętnie zgasiła żądze króla francuskiego (wpisywała się ta realizacja w dyskretnie feministyczną wymowę części wybranych w "Nowym Dekameronie" nowel)."

Wojciech Majcherek

 

Dziękujemy, że byliście z nami podczas premiery online 9-10 maja 2020 r.
Zapraszamy do oglądania kolejnych odsłon spektaklu na naszej stronie oraz na

 

TEATRALNYM KANALE YOUTUBE 


SPEKTAKL MOŻNA OBEJRZEĆ TYLKO W CZASIE RZECZYWISTYM.

NAJBLIŻSZE TERMINY EMISJI ONLINE:

30/31 MAJA O 20.00

oraz

10/11 CZERWCA O 20.00
(spektakl z napisami dla niesłyszących)

 

PROGRAM SPEKTAKLU 

Drodzy Widzowie!  

Sytuacja jest trudna dla nas wszystkich, ale mocno wierzymy, że będzie dobrze. Już teraz przygotowaliśmy dla Was specjalne pakiety teatralne, które będziecie mogli odebrać, jak tylko będzie normalnie. Kiedy nasza Drużyna pracuje nad "Nowym Dekameronem" możecie wspierać swój Teatr będąc w domu. 

Do wyboru trzy warianty: 
- pierwszy to bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze za 50 zł
- drugi to bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze + pakiet teatralnych gadżetów (Dramaty I, Dramaty II i płyta "Nasza Muzyka") za 100 zł
- trzeci to bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze + teatralny pakiet gadżetów (Dramaty I, II i płyta "Nasza Muzyka") + udział w spotkaniu z aktorami i twórcami spektaklu za 150 zł.

Zakupu można dokonać za pośrednictwem Banku. Nr konta to 21 1090 2066 0000 0001 2140 4424.

zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, a działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

 

W związku z tym odwołujemy spektakle i wydarzenia, organizowane przez Teatr na różnych scenach, a zaplanowane w dniach 20 marca – 30 kwietnia 2020 r.  , jak także zajęcia edukacyjne Klubu Gońca Teatralnego, zaplanowane w tym czasie.

Sekretariat Teatru i Kasa Teatru nieczynne będą od 20 marca do odwołania.

W sprawach zwrotów biletów zakupionych w Kasie Teatru prosimy o przesyłanie skanów biletów na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podaniem numeru konta.

W przypadku biletów zakupionych on-line - zwrot nastąpi automatycznie na konto, z którego zostały opłacone bilety do 14  dni roboczych.

 

Pozostajemy do dyspozycji Państwa i dziękujemy za Waszą wyrozumiałość.

Kontakt do Teatru: mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 509 603 839.

O każdej kolejnej zmianie będziemy informować niezwłocznie na naszej stronie internetowej oraz na portalach społecznościowych.

 

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy wraz z zespołem 

Legnica, 21 marca 2020 r.

Komisja artystyczna w składzie: Magdalena Drab, Katarzyna Knychalska, Krzysztof Kopka, Robert Urbański, Jacek Głomb po zapoznaniu się z 36 eksplikacjami reżyserskimi wybrała do półfinału konkursu 6 propozycji, które zostały nagrodzone wyróżnieniem w wysokości 3000 zł brutto każda.
Ich autorów zapraszamy do udziału w drugim etapie konkursu, który będzie polegał na przygotowaniu eksplikacji jednego z klasycznych tekstów dramatycznych, zaproponowanych przez Teatr (listę tekstów prześlemy półfinalistom).
Termin przygotowania eksplikacji w drugim etapie to 20 maja 2020 r.

Do półfinału zakwalifikowali się (w kolejności alfabetycznej):

Tomasz Cymerman – „Czerwone i czarne” Stendhala
Grzegorz Grecas – „#antygona” Sofoklesa
Szymon Komarnicki – „Lekarz mimo woli” Moliera
Weronika Maria Kuśmider – „Puste miasto” Dejana Dukovskiego
Agnieszka Nasierowska – „Afryka” Agnieszki Jakimiak
Michał Szcześniak – „Polowanie na karaluchy” Janusza Głowackiego

Półfinalistom gratulujemy, a wszystkim, którzy zgłosili się do naszej Czytelni, serdecznie dziękujemy.
Do 31 maja 2020 r. komisja artystyczna wybierze 3 najlepsze eksplikacje. Ich autorzy zostaną zaproszeni do Legnicy, by z zespołem Teatru Modrzejewskiej przygotować publiczne aktorskie czytanie (ok. 45 min.) tekstu zaproponowanego w pierwszym lub drugim etapie konkursu. Będzie ono zaprezentowane publiczności podczas finałowego weekendu jesienią 2020 r. Wtedy też zostanie wyłoniony ostateczny zwycięzca konkursu.

Nagrodą dla zwycięzcy Czytelni Modrzejewskiej będzie możliwość wyreżyserowania spektaklu w legnickim teatrze.

 

 

z powodu ogłoszonego stanu epidemii zmuszeni jesteśmy odwołać miejskie i rejonowe eliminacje do 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego -  z nadzieją, że zgodnie z postanowieniami głównego organizatora, Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, będziemy w stanie podać nowy harmonogram eliminacji dla całego konkursu.

 

Z życzeniami zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia.