W poniedziałek 21 września  w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru”, którą przyznano Dorocie Buchwald, byłej dyrektor Instytutu Teatralnego (2014-2018). Po raz pierwszy wręczono też „Złoty Prolog”, który przyznano legnickiej aktorce, dramatopisarce i reżyserce Magdalenie Drab. Obie nagrody ustanowiła Fundacja Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera

 

Nagroda im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” ustanowiona została przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, aby – wyrażane w praktyce twórczej, dydaktycznej oraz pisarskiej idee Patrona – przypominać i propagować. Pomimo oczywistych zmian politycznych, społecznych, estetycznych i obyczajowych, które dokonały się wokół teatru i w nim samym, idee te są wciąż warte pamięci i uwagi – dla dobra teatru, jego twórców i publiczności. (...)

 

Po raz pierwszy przyznano także Wyróżnienie im. Zygmunta Hübnera „Złoty Prolog”, dla twórcy na początku drogi, który w nowatorski, sobie właściwy sposób, realizuje hübnerowskie idee teatru, w następujących aspektach: etyka pracy, samodzielność i oryginalność, wrażliwość na problemy współczesności, dbałość o warsztat, wysoki poziom działań artystycznych, organizacyjnych lub społecznych.

 

Grzegorz Żurawiński

Król Lear jest jednym ze szczytowych osiągnięć Szekspira, dramatem-legendą, jak sądzi wielu, najlepszą ze sztuk dramaturga wszech czasów, „bo właśnie w niej mówi on najbardziej serio” (W. Hazlitt). Wybitny znawca Szekspira Henryk Zbierski napisał: „Trzeba być intelektualistą, aby w pełni zrozumieć tragiczne losy Hamleta, wystarczy być człowiekiem, aby zrozumieć głębię cierpienia Leara”. Być człowiekiem: tak mało – a jednocześnie tak wiele.

 

W tytułowej roli występuje Mirosław Zbrojewicz. „Niewielu aktorów odważyło się wcielić w tę postać, która ma format postaci Michała Anioła – pisał G. T. di Lampedusa. - I chyba żadnemu nie powiodło się to w pełni”. Resztę obsady wypełniają kobiety, co jest zarówno przewrotnym odwróceniem tradycji elżbietańskiej, jak i grą ze stereotypami „męskiej”, patriarchalnej kultury, której Król Lear jest niewątpliwym ucieleśnieniem, a której rozpad dziś obserwujemy.

SPEKTAKL REALIZOWANY JEST W KOPRODUKCJI Z TEATREM IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W OPOLU


Zapraszamy:
23, 24 i 25 października (piątek, sobota i niedziela) o godz. 19.00
BILETY: 40 zł N / 35 zł U

„Czy filozof może mówić o tańcu” w wykonaniu Witolda Jurewicza i Juliusza Grzybowskiego oraz
„ Przy Przy hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności” w choreografii Anny Piotrowskiej

 

WCZORAJSZE JUTRA - PROGRAM SPEKTAKLI TAŃCA - KONTYNUACJA to projekt realizowany w ramach programu Scena dla tańca 2020. Przedstawiane w nim spektakle współorganizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca.
Główną ideą projektu jest ponowne spotkanie tańca z publicznością na scenie teatru. Spotkanie teatru i tańca, zdarzeń, myśli, kreacji przeplatających się z przeszłością i dniem dzisiejszym. Ponowne spotkanie, które jest kolejnym zaproszeniem do jutra. Głównym tematem programu jest relacja. Ma on na celu zaprezentowanie ośmiu spektakli tanecznych na dwóch scenach teatralnych: w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, oraz w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu.

Zapraszamy: 4 października (niedziela) o godz. 19.00
BILETY: 35 zł N / 30 zł U

ogromnie cieszymy się z możliwości ponownego zapraszania Państwa do Teatru Modrzejewskiej w Legnicy!
W związku z obowiązującymi przepisami prawa działalność Teatru musiała zostać częściowo zreorganizowana. W celu zachowania zasad bezpieczeństwa służących przeciwdziałaniu rozpowszechniania się COVID-19 jesteśmy zmuszeni wprowadzić regulacje porządkowe. Tylko dlatego, żeby zwiększyć bezpieczeństwo Państwa oraz pracowników Teatru. Mamy nadzieję, że tymczasowe zasady uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez Teatr przyjmą Państwo z życzliwością i zrozumieniem.

 

Szczegółowy Regulamin jest dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce BILETY i obowiązuje wszystkie osoby zamierzające wziąć udział w planowanych przez Teatr wydarzeniach. Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z jego treścią.

ŚMIECH to zdrowie

 

Śmiech sprawia, że dotleniasz organizm, zwiększa odporność, rozładowuje stres, poprawia nastrój, dodaje energii, redukuje ból. Minuta śmiechu działa jak 45 minut relaksu, a ponadto przedłuża życie o 10 minut.

 

Doceń tę spontaniczną formę okazywania emocji i pośmiej się z nami - legnicki Teatr zaprasza na sporą dawkę ŚMIECHU. Kabaret Aktorów Teatru Modrzejewskiej „Piękna Helena” rozbawi Cię słowami Jacka Kaczmarskiego.

 

Zapraszamy: 10 i 11 października (sobota i niedziela) o godz. 19.00
BILETY: 40 zł N / 35 zł U