W kategorii Teatr trafił za rok 2021 do Dominika Strycharskiego (1975), który jako kompozytor muzyki jest współtwórcą ponad 90 spektakli teatralnych. Nagrodzono go za "muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek". W Legnicy wiedzą o tym ci, którzy oglądali na Scenie Gadzickiego kapitalne spektakle wyreżyserowane przez Łukasza Kosa: "Iliada. Wojna" wg Baricco (2015) i "Fanny i Aleksander" Bergmana (2020).

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego AST we Wrocławiu

 

Gdy przyjdzie sen to spektakl zbudowany na emocjach i silnych bohaterach. Ta historia nie potrzebuje bogatych dekoracji czy skomplikowanych choreografii. Sceniczna skromność pozwala skupić się na relacjach łączących bohaterów, przyczynach i kolejnych etapach tragedii. Aktorzy doskonale radzą sobie także w tej surowej przestrzeni i nie potrzebują skrywać się za ozdobnym rekwizytem. […] To ewidentny dowód na współgranie dwóch elementów tego przedstawienia - bardzo dobrego dramatu i świetnej obsady.

Katarzyna Mikołajewska, „Gazeta Wyborcza Wrocław”

Sobota, 29 stycznia o 19.00
Niedziela, 30 stycznia o 17.00
Scena Gadzickiego
bilety: 40/35 zł

 "Wstrząsający, emocjonalnie wyczerpujący, wciskający w teatralny fotel, paraliżujący, jednak ostatecznie z wielką dawką nadziei na to, że wolna Białoruś to tylko kwestia czasu."

Anna Gwóźdź, "Prawda, która zabija na Białorusi. Premiera "Głosów nowej Białorusi""

 

"Światowa premiera pełnej realizacji teatralnej paradokumentalnej sztuki Andrieja Kuriejczyka "Głosy nowej Białorusi" w reżyserii Łukasza Kosa, której świadkami byliśmy (...), była wydarzeniem daleko wykraczającym poza artystyczne kanony sztuki i związanych z tym ocen. Owacja na stojąco (...)"

Grzegorz Żurawiński, @KT

 
piątek i sobota, 25 i 26 lutego o 19.00
bilety: 40 / 35 zł

„Świat na głowie” to sceniczna gra wyobraźni, łącząca środki teatru dramatycznego, muzycznego i teatru tańca. Fabuła będzie bazować na wątkach zaczerpniętych z dramatów Williama Szekspira, dawnych legend i kultury popularnej, które połączy motyw włosów – ucieleśnienia uroku i miłości, ale także buntu i walki o własną tożsamość; emanacji „chwili dziejowej”, atrybutu bogów, królów, bohaterów, wojowników, postaci mitycznych i baśniowych. Równie istotną warstwą tego zdarzenia scenicznego staną się kostiumy stworzone przez Małgorzatę Bulandę, czerpiące z wielu estetyk, stylów i konwencji, a zarazem na wskroś oryginalne, ukazujące siłę teatralnej fantazji tej artystki. Całość uniezwykli muzyka grana na żywo przez Kormorany.

PREMIERA: 11 lutego o 19.00
Scena Gadzickiego
bilety: 60zł

kolejne odsłony 18, 19 i 20 lutego o 19.00
Bilety: 45/35 zł

 

 

W związku z kryzysem humanitarnym na polsko-białoruskiej granicy zachęcamy do zapoznania się z treścią apelu i podpisania petycji online.


Wystarczy kliknąć TUTAJ