Ta jedna z Klechd sezamowych Bolesława Leśmiana, opartych na Księdze tysiąca i jednej nocy, łączy tajemniczą atmosferę Orientu z nieposkromioną wyobraźnią wielkiego polskiego poety. Bohaterką opowieści jest rozkapryszona księżniczka, która dla błahej zachcianki wyprawia braci w nadzwyczaj niebezpieczną podróż. Kiedy jednak ulegają złym mocom i zostają obróceni w kamień, w Parysadzie budzi się odwaga i gotowość do poświęceń: rusza na ratunek, nie zważając na jakiekolwiek przeszkody. Czy zdoła ocalić ukochanych braci i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

Niedziela, 28 marca o 12.00
Scena Gadzickiego

Pierwszy legnicki serial teatralny. Pierwszy legnicki spektakl science fiction. Po prezentacjach online wreszcie premiera na żywo.

„5.0” to pięcioczęściowy obraz przyszłości, która dzieje się już dziś. Każdy odcinek jest odrębną opowieścią, razem jednak składają się w całość. Jej bohaterowie stają wobec znajomych nam dylematów. Coraz częściej – i nie od dziś – słyszymy przecież o ekspansji ludzkiego gatunku na Marsa (media doniosły ostatnio, że trwa rekrutacja astronautów), o obawach związanych z potencjalnym wymknięciem się sztucznej inteligencji spod ludzkiej kontroli, o niewiadomych skutkach manipulacji przy kodzie genetycznym, o powszechnym zamęcie emocjonalnym, duchowym i intelektualnym związanym z wielkim przyspieszeniem, jakie sami sobie zafundowaliśmy. Serial Magdy Drab, nie bez humoru przyglądając się tym problemom, próbuje skłonić nas do przemyślenia naszych działań i – miejmy nadzieję – znalezienia alternatywy.

 

Twórcy zainicjowanej internetową transmisją serii nawiązują do futurystycznych wizji, tworząc ich własną wersję. Wykorzystują popularność sci-fi oraz liczne konteksty, którymi obrosła fantastyka, prowokując odbiorców do pogłębionej, krytycznej refleksji. [...] Nie uzurpują sobie jednak prawa do wskazywania wyjścia z zarysowanej matni. Widzowie sami muszą stawić czoła nierozstrzygalnym dylematom, które – niezależnie od wybranej ścieżki, jak zawsze w tragedii – prowadzić będą do zagłady istotnych wartości.

Piotr Dobrowolski, Teatralny.pl

 

Sobota, 20 marca o 18.00 - odc. I i II
Niedziela, 21 marca o 18.00 - odc. III, IV i V
Scena Gadzickiego

"Prywatne losy ludzi, którzy zakochują się, kłócą, pobierają, zdradzają, kradną, będą warunkowane historią i narzucanymi ideologiami. Poprzez pryzmat małej, specyficznej zbiorowości, Jacek Głomb opowiada o historii kraju. Czyni to z dużym wyczuciem, bez popadania w encyklopedyczność, lecz z troską o ludzką prawdę. Aktorzy legnickiego teatru tworzą wyśmienitą orkiestrę. Nie ma osoby, która zagrałaby źle; każda z nich zachwyca umiejętnościami warsztatowymi. Ich grze towarzyszy dystans i dobre wyczucie ironii, inteligentne myślenie o tekście i sytuacji scenicznej. Pokaz Teatru Modrzejewskiej mógłby stać się nauką dla artystów stołecznych, którym legniccy twórcy w niczym nie ustępują. Legnickiego skarbu trzeba strzec" - Ewa Uniejewska, e-teatr.

Piątek i sobota, 26 i 27 lutego o 19.00
Scena Gadzickiego
(bilety na sobotę wyprzedane)

Droga publiczności!

Po wielu miesiącach oczekiwania i niepewności od 12 lutego 2021 roku teatry w Polsce mogą znów zapraszać publiczność do swoich siedzib, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i z uwzględnieniem ograniczonej ilości miejsc na widowniach. Czekamy na regularne spotkania na żywo z Wami już prawie rok. Czas lockdownu wykorzystaliśmy na przygotowania do tego, abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie w przestrzeni teatralnej, ale także pracowaliśmy i przygotowywaliśmy premiery. W pierwszych 10 dniach od umożliwienia nam organizacji wydarzeń artystycznych w teatrach całej Polski odbyło się aż 32 premierowych wieczorów, a w 114 teatrach w 39 miastach zagraliśmy aż 584 spektakle. Szacujemy, że w tym czasie około 55 tysięcy osób spędziło wieczór w teatrze.
W 2015 roku - pod hasłem Przeżyjemy w teatrze! - świętowaliśmy w Polsce jubileusz 250-lecia teatru publicznego. Okazuje się, że były to słowa prorocze. Dzisiaj, w dobie pandemii COVID-19, teatr jest miejscem bezpiecznym i jedną z ostatnich enklaw życia zbiorowego.
Mimo szerokiej skali działalności od początku pandemii COVID-19 nie pojawił się (w Polsce i na świecie) żaden potwierdzony naukowo dowód ani żadne opublikowane badanie, które łączyłoby działalność teatralną z rozwojem sytuacji epidemicznej. Nie potwierdzają tego także przykłady krajów, które walcząc z pandemią, zostawiły otwarte drzwi do teatrów. Rygorystycznie przestrzegamy przepisów sanitarnych w obrębie widowni, na scenie i w kulisach. Nauczyliśmy się funkcjonować w nowej rzeczywistości.
Od ponad 255 lat teatr w Polsce pełni kluczową rolę w stabilizacji sytuacji społecznej i ekonomicznej. Służy integracji nas wszystkich, buduje wspólnotę, wzmacnia relacje. Mamy na to niezbite dowody - także dziś, dzięki Wam, nasza Droga Publiczności. Jesteśmy dumni, że teatralna społeczność w naszym kraju jest tak liczna. Wasza obecność i zaangażowanie utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy potrzebni.
Czekamy na Was w prawie tysiącu teatrów - samorządowych, narodowych, fundacyjnych, stowarzyszeniowych, niezależnych - w całej Polsce. Do zobaczenia!

 

Komunikat Zespołu Eksperckiego ws. funkcjonowania teatrów (zobacz)

z radością, ale też pewną zadumą przyjęliśmy decyzję o otwarciu teatrów od 12 lutego.
Zadumą - szczególnie, że wcześniejszą decyzją byliśmy zamknięci do 14 lutego i zgodnie z tym wymogiem upowszechniliśmy wcześniej repertuar online na pierwszą połowę miesiąca.
Teatrów nie otwiera się „na pstryk”. Trzeba przygotować całą infrastrukturę, żeby zapewnić bezpieczeństwo Wam, publiczności, i nam, pracownikom Teatru.
Na razie więc działamy według wcześniejszego planu i umowy z Wami: online 13 lutego pokażemy czytanie performatywne powieści Filipa Zawady „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, a 20 lutego V – ostatni – odcinek serialu teatralnego „5.0” Magdy Drab w reżyserii Piotra Ratajczaka. Oba wydarzenia możecie zobaczyć bezpłatnie o godz. 19.00 na naszej platformie wirtualnamodrzejewska.pl
A do teatru na żywo, z Wami, widzami,  wrócimy „z przytupem i orkiestrą” spektaklem „Orkiestra”  Krzysztofa Kopki w mojej reżyserii – nostalgiczno-zabawną opowieścią o orkiestrze dętej jednej z kopalni Zagłębia Miedziowego, 26 i 27 lutego o godz. 19.00. Szczegóły już niebawem na naszej stronie www.teatr.legnica.plZ teatralnym pozdrowieniem, dużo zdrowia!
Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy