"Obejrzałem z przyjemnością premierę dwuczęściowego widowiska pt. "Nowy Dekameron", przygotowaną w Internecie przez zespół Teatru Modrzejewskiej. Pośród bardzo wielu przejawów działalności artystycznej prowadzonej w sieci w czasie zarazy, trzeba legnicką propozycję uznać za całkowicie oryginalną. Co o tym zadecydowało?
(...)
Adaptacje tekstów Boccaccia, bez względu na to, czy przyjęły formę bliższą oryginałowi, czy stanowiły coś w rodzaju wariacji na temat, zrealizowane zostały jak mniej lub bardziej rozbudowane video-clipy. Operowały one środkami, do których na pewno widz „obrazkowy” jest bardziej przyzwyczajony. W tej wersji "Dekamerona" tekst odgrywał swoją rolę – był do słuchania, ale przede wszystkim do oglądania.

 

W całości tego widowiska uderzała jednak różnorodność form, estetyk, konwencji, w jakich opowiadania Boccaccia przedstawiono. Nie będę tu wdawał się w szczegółowe analizy poszczególnych epizodów, choć one na to zasługują, dość powiedzieć, że mieliśmy wśród nich od czynienia z oryginalnymi animacjami. Świetna była "Noc w Mugnone" Bartosza Bulandy, ale też "Gdyby nie ogon" Roberta Gulaczyka czy "Brat Cipolla" Aleksandry Listwan, gdzie twarz tytułowego mnicha przypominała do złudzenia fizys znanego doskonale, współczesnego zakonnika z Torunia. Twórcy tych clipów wykazali naprawdę wielką inwencję, a myślę też, że realizacja ich pomysłów kosztowała sporo pracy.

 

Niektóre sceny z udziałem aktorów były bliższe dowcipnej stylizacji bohaterów Boccaccia, inne stanowiły bardziej współczesne przetworzenie. Wśród nich szczególnie spodobały mi się "Kury" Gabrieli Fabian (ze specjalną rolą Tomasza Kota) – ascetycznie i subtelnie opowiedziana historia Markizy z Monferattu, która umiejętnie zgasiła żądze króla francuskiego (wpisywała się ta realizacja w dyskretnie feministyczną wymowę części wybranych w "Nowym Dekameronie" nowel)."

Wojciech Majcherek

 

Dziękujemy, że byliście z nami podczas premiery online 9-10 maja 2020 r.
Zapraszamy do oglądania kolejnych odsłon spektaklu na naszej stronie oraz na

 

TEATRALNYM KANALE YOUTUBE 


SPEKTAKL MOŻNA OBEJRZEĆ TYLKO W CZASIE RZECZYWISTYM.

NAJBLIŻSZE TERMINY EMISJI ONLINE:

30/31 MAJA O 20.00

oraz

10/11 CZERWCA O 20.00
(spektakl z napisami dla niesłyszących)

 

PROGRAM SPEKTAKLU