KONCERT CZYTANY – RES FACTUM

    Mariusz Szczygieł – Projekt Prawda muzycznie

 

    Koncert opiera się na idei słowno-muzycznego spotkania sztuk, inspirowanej średniowieczną techniką kompozytorską, w której głos podstawowy wyznaczał ruch głosów pozostałych. W tym przypadku „głos podstawowy” to tekst czytany na żywo przez autora. Jest on bodźcem do improwizacji muzycznej, realizowanej na scenie przez towarzyszących autorowi instrumentalistów.
    Zespół Res Factum od chwili powstania w 2014 roku zagrał kilkanaście koncertów czytanych, interpretując wraz z autorami takie książki, jak m.in Papusza Angeliki Kuźniak, Jutro narysujemy śmierć Wojciecha Tochmana czy Encyklopedia psychodelii Kamila Sipowicza.

"Ci, którzy książkę już czytali, jak ja, mogli odnaleźć w tym koncercie jakąś nową prawdę o książce, którą wydobyła z niej muzyka. Ciekaw jestem, jakie nowe prawdy o książce Szczygła znaleźli w czasie tego mówionego koncertu inni goście. Bo domyślam się, że podobnie jak u mnie, muzyka pobudziła w publiczności nieużywane podczas czytania neurony. …Lubię takie nietypowe połączenia. […] Jeśli będziecie mieć okazję wpaść na taki koncert, to korzystajcie z okazji."
Rafał Hetman, czytamrecenzuje.pl

Scena Gadzickiego 
Bilety 25 zł

 

Wykonawcy:

Mariusz Szczygieł – autor i czytający teksty

zespół RES FACTUM!  w składzie:
Nina Nu - wokal, cytra
Tadeusz Sudnik - elektronikalia
Marcin Krzyżanowski - wiolonczela elektryczna

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd