III Furie

„III Furie” to opowieść o współczesnej Polsce, tkwiącej korzeniami w wojennej traumie i ponadczasowej ciemnocie. Główna bohaterka, prymitywna Danuta Mutter, własnoręcznie udusiła trójkę swoich dzieci, żeby nie przeszkadzały jej mężowi w oglądaniu telewizji, po czym urodziła czwarte, Dzidzię, upośledzoną psychicznie i fizycznie istotę bez kończyn, z wodogłowiem i wszelkimi innymi schorzeniami. Opieka nad takim monstrum pozwala wprawdzie bezkarnie użalać się nad sobą, lecz kiedy i to przestaje być przyjemnością, matka postanawia sprzedać pociechę na targu… Równoległym wątkiem jest proces egzekutora-sadysty z AK, Stefana-Heraklesa Markiewicza, wzorowanego na autentycznej postaci Stefana Dąmbskiego, którego wspomnienia wydał niedawno Ośrodek „Karta”. Te dwie historie są jakby dwiema stronami tej samej rzeczywistości, dwiema postaciami polskiej ohydy.  Poza nimi objawiają się tu jednak niezliczone inne formy naszego ojczystego głupstwa i obrzydliwości, niegodziwości i prymitywizmu, można by rzec, że spektakl jest ich bolesno-szyderczym katalogiem, skonstruowanym z perwersyjną, witkacowską fantazją, za pomocą języka, który wsysa jak odkurzacz wszelkie odcienie stylistyczne, czyniąc z nich obłędną mieszankę. Oto drapieżna wizja nas i naszych sąsiadów, naszych skrytych, obrzydliwych myśli, naszych głupich czynów, naszych pretensji do świata. „III Furie” obalają z mocą huraganu wszelkie możliwe tabu, co może mieć siłę niszczącą i zarazem oczyszczającą.

 

NAGRODY (wybór):

 

Nagroda dla Marcina Libera za "koncepcję inscenizacyjną" i dla Joanny Gonschorek za "wstrząsającą kreację" w XVII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2011)

Laur Konrada XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach oraz nagroda dziennikarzy i fotoreporterów dla Marcina Libera za reżyserię, nagroda dla Joanny Gonschorek za najciekawszą kreację kobiecą (2012)

Nagroda dla najlepszej aktorki Joanny Gonschorek za rolę Danuty Mutter / Stefanii Mutter na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (2012) 

 

Czas trwania: 120 min.

 

 mkidn insteatr logo-okwpsw

 

reżyseria: Marcin Liber

scenariusz: Sylwia Chutnik, Magda Fertacz, Małgorzata Sikorska-Miszczuk na podstawie "Dzidzi" Sylwii Chutnik i na motywach "Egzekutora" Stefana Dąmbskiego

opieka dramaturgiczna: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

reżyseria i aranżacja przestrzeni: Marcin Liber

ruch sceniczny: Iwona Pasińska

kostiumy: Grupa Mixer

muzyka na żywo: Semantik Punk (Piotr Lewandowski, Karol Ludew, Adam Adamczyk, Piotr Leniewicz)

projekt muralu inspirowanego "Melancholią" Malczewskiego: Tymek Jezierski

Furia II/Jadzia/Stasia/Kuzynka Krycha/Wierna 1/Baba 1 - Katarzyna Dworak

Fura I/Pani Markiewicz/Biegła - Ewa Galusińska

Danuta Mutter/Stefania Mutter- Joanna Gonschorek

Furia III/ Hanka/Mataka Boska/Wierna 2/ Baba 2/ Megafon - Małgorzata Urbańska

MC Apollo - Rafał Cieluch

SS-man/Ksiądz/Kolejarz/Kobieta 2 - Robert Gulaczyk

Chłop Edek/ Kuzyn Antek/Wierny/Kobieta 1 – Bartosz Bulanda

Stefan  - Mariusz Sikorski

Festiwal Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie nagroda za rewziję mitu Matki Polki dla autorek Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk

Festiwal Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie Wyróżnienie aktorskie dla Joanny Gonschorek

XVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi nagroda dla najlepszej aktorki Joanny Gonschorek za rolę Danuty Mutter / Stefanii Mutter

Nagrody teatralne marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca za rok 2011
Najlepszy reżyser - Marcin Liber ("III Furie")
Najciekawsza kreacja kobieca - Joanna Gonschorek jako Danuta Mutter/Stefania

XIV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach
Nagroda Główna - Laur Konrada - dla Marcina Libera
Nagroda dziennikarzy i fotoreporterów dla Marcina Libera za spektakl

Nagroda redakcji "Dziennika Teatralnego" dla Rafała Cielucha za rolę MC Apollo

Finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Reżyser Marcin Liber został w nim wyróżniony za "koncepcję inscenizacyjną", Joanna Gonschorek zaś za "wstrząsającą rolę"

Nagroda X Festiwalu Prapremier 2011 w Bydgoszczy oraz tamtejszą Nagrodę Młodych, przyznaną Rafałowi Cieluchowi za rolę Apolla i Ewie Galusińskiej za rolę Profesorowej Markiewicz.
Nagrody aktorskie zdobyli Rafał Cieluch, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek i Małgorzata Urbańska

Nagroda za kostiumy dla Grupy Mixer

XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu wyróżnienie Jury Młodych dla Joanny Gonschorek 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd