Chór Kameralny AXION jest zespołem amatorskim. Powstał w 1999 roku i niedawno obchodził piętnastolecie istnienia. Od 2012 roku działa przy Studium Wokalnym Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, występując także w jego przedstawieniach Wesołe miasteczko i Człowiek na moście. Wcześniej przez kilkanaście lat opiekę nad chórem sprawowała Politechnika Wrocławska.
Od początku prowadzi go Jarosław Lewków przy współpracy Wiry Hryhorenko-Lewków. Oboje są absolwentami Państwowego Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie.


Na repertuar zespołu składają się utwory różnych epok i stylów, dające wyobrażenie o bogatych dziejach muzyki chóralnej Zachodu i Wschodu, zwłaszcza jej nurtu sakralnego. Został on zarejestrowany na trzech płytach CD. Axion często prezentuje na koncertach kompozycje wokalno-instrumentalne: ma w dorobku udział w prawykonaniu „Kantaty o św. Jadwidze” R. Osady, wykonał Kantaty BWV 115 i BWV 161 J.S. Bacha, „Magnificat” D. Cimarosy, „Stabat mater” K. Szymanowskiego, „Glorię” A. Vivaldiego, „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego, "Requiem" op. 48 G. Fauré i „Salve Regina” A. Pärta.

Chór koncertował nie tylko w całej Polsce, ale także na Ukrainie, Słowacji, Litwie, we Włoszech, Czechach, Niemczech, Austrii i Hiszpanii. Występy przyniosły mu 24 nagrody na prestiżowych konkursach i festiwalach, m.in.:

- II nagroda w kat. chórów studenckich i nagroda specjalna PZChiO w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat" (2002)

- I nagroda w kat. A na XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii (2002)
- III nagroda w kat. chórów studenckich w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat" (2003)
- III nagroda w kat. chórów studenckich w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat" (2004)
- Złoty Dyplom na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego w Barczewie (2004)
- III nagroda w kat. chórów kameralnych na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2004)
- I nagroda im. Henryka Karlińskiego w kat. chórów studenckich w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat" (2007)
- II nagroda w kat. chórów amatorskich świeckich na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2007" w Białymstoku
- II nagroda w kat. chórów studenckich w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat" (2008)
- III nagroda w kat. chórów studenckich w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat" (2009)
- Złoty Dyplom, nagroda za najlepsze wykonanie utworu F. Nowowiejskiego, nagroda za najlepszą technikę wokalną na 10. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2011)
- Złoty Dyplom w konkursie Musica Sacra i Srebrny Dyplom w konkursie muzyki kompozytorów współczesnych podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2011)
- II nagroda w kat. chórów akademickich na XIV Łódzkim Konkursie Chóralnym "Canto Lodziensis" (2011)
- III nagroda w kategorii muzyka cerkiewna podczas II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej "Vratislavia Sacra" (2012)
- dwa Złote Dyplomy, I nagroda w kat. muzyki sakralnej oraz II nagroda w kat. muzyki inspirowanej folklorem podczas III Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego "Cançó Mediterrània" w Lloret de Mar – Barcelonie (2013)
- Srebrny Dyplom w kat. chórów kameralnych na IV Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2013)
- Grand Prix podczas XV Międzynarodowych Spotkań Chóralnych "Ad Gloriam Dei" w Pińczowie (2014)

 

JAROSŁAW LEWKÓW
Jarosław Lewków jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Legnicy oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej Państwowego Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie (1994). W Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy obronił doktorat z dyrygentury (2007), habilitację w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (2012). Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadząc zajęcia z dyrygowania.
Powołał do życia dwa zespoły: Chór Kameralny Politechniki Wrocławskiej "Axion" oraz Chór im. Maksyma Berezowskiego. W 2012 roku założył Studio Wokalne przy Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Był dyrygentem chóru "Połonina" IV LO w Legnicy, złotoryjskiego chóru "Bacalarus", przez trzy lata kierował Chórem Męskim "Żurawie" Zarządu Głównego Związku Ukraińców w Polsce.

Otrzymał stypendium Ministra Kultury RP (1998), został także odznaczony Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej (2009). Podczas II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2003) otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta Festiwalu.
Na przestrzeni ostatnich lat otrzymał 36 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach chóralnych - w Legnicy, Rumii, Barczewie, Hajnówce, Międzyzdrojach, Białymstoku, Głogowie, Łodzi, Wrocławiu. Większość z nich zdobył jako szef Chóru Kameralnego „Axion”. Nagrał także siedem płyt z muzyką chóralną; trzy z nich właśnie z „Axionem”.
Koncertował z chórami nie tylko w całej Polsce, ale także na Ukrainie, Słowacji, Litwie, we Włoszech, Czechach i Niemczech, w Austrii i Hiszpanii.
 

DOMINE EXAUDI

Domine exaudi (2013) to najnowsza płyta Chóru Kameralnego Axion, nagrana w Bazylice św. Jadwigi w Legnickim Polu. Zawiera 14 utworów sakralnych kompozytorów dawnych i współczesnych. Poza Palestriną, Koszewskim i Visserem są to twórcy działający głównie w Europie Wschodniej, na obszarze chrześcijaństwa prawosławnego, lub przynajmniej odwołujący się w swojej muzyce do prawosławnego dziedzictwa kulturalnego i duchowego.

Fragmenty utworów: http://www.reverbnation.com/chorkameralnyaxion/album/47807-domine-exaudi

 

KONTAKT

Próby odbywają się w poniedziałki i piątki w godz. 19:00-21:00 w salach Zamku Piastowskiego w Legnicy.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nasza strona na Facebooku: https://www.facebook.com/ChorKameralnyAXION

 
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd