×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/teatrlca/domains/teatr.legnica.pl/public_html/images/kawiarnie/ratuszowa.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/teatrlca/domains/teatr.legnica.pl/public_html/images/kawiarnie/modrzejewska.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder:

  • Teatr, który łączy 2024

    Teatr, który łączy 2024

    cykl artystyczny Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

     

    Realizowany z powodzeniem od 2018 roku cykl artystyczny "Teatr, który łączy" łączy arcydzieła polskiej i światowej literatury, jak i prapremiery dramatów pisanych specjalnie na legnicką scenę. Celem cyklu jest refleksja nad zagadnieniem wspólnoty i nad grożącymi jej niebezpieczeństwami, z rozpadem więzi społecznych na czele.

    Spektakle powstają dzięki praktyce łączenia na scenie wielowiekowej tradycji sztuki scenicznej Polski i Europy z nowoczesnymi rozwiązaniami właściwymi dla zaproszonych wybitnych artystów, tak aby uwzględnić specyfikę percepcji dzisiejszego widza, nie gubiąc przy tym więzi z historią teatru i kultury w ogóle.
    Przedstawienia powiązane są z wydarzeniami o charakterze interakcyjnym i edukacyjnym. Dzięki temu powstaje spójna oferta artystyczna, która oprócz wyraźnego podwyższenia poziomu twórczości prezentowanej w legnickim teatrze owocuje podniesieniem kompetencji intelektualnych i wsparciem rozwoju duchowego publiczności.

    Dotychczas w ramach „Teatr, który łączy” powstały spektakle: "Dzielni chłopcy", "Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności", "Wyzwolenia", "Klasyczna koprodukcja", "Fanny i Aleksander", "Król Lear", "Rzeź", "Głosy nowej Białorusi", "Puste miasto", "Sen srebrny Salomei", "Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej".

     

    W bieżącej odsłonie naszego artystycznego cyklu zrealizujemy trzy premiery i popremierowe pokazy spektakli: "Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo" na motywach powieści Stefana Żeromskiego, reż. Darii Kopiec, "Kartoteka" Tadeusza Różewicza, reż. Maksymilian Nowak, "Chłopki” wg Joanny Kuciel-Frydryszak, reż. Jędrzej Piaskowski oraz pokazy wybranych spektakli powstałych w poprzednich latach.

     

     

  • Inscenizacja spektaklu wg powieści „Momo” Michaela Endego w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego

    Inscenizacja spektaklu wg powieści „Momo” Michaela Endego w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego

    Przedmiotem zadania jest realizacja spektaklu według powieści „Momo” Michaela Endego – klasycznej pozycji literatury dla dzieci, ukochanej przez pokolenia (wydano ją po raz pierwszy pół wieku temu, w 1973 r.). Ende, niekwestionowany mistrz opowieści,pisał książki, które zadają mądre pytania nie tylko dzieciom, ale również dorosłym, wciągają, wzruszają, skłaniają do refleksji, poruszają wyobraźnię.

    Nie inaczej jest z „Momo”, w której baśniowa intryga łączy elementy opowieści z dreszczykiem, komedii obyczajowej i powiastki filozoficznej. Zrealizowane z użyciem wszelkich środków teatru tradycyjnego oraz technik multimedialnych i animacji, będzie to przedstawienie pełne inwencji, a zarazem podejmujące rozmowę na temat spraw fundamentalnych: miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, dorosłości.

    Planowana premiera spektaklu: 16 czerwca 2024 r. w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz dalsza popremierowa prezentacja.

     

  • Teatr, który łączy

    Teatr, który łączy

    cykl artystyczny Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (2023)

    Realizowany z powodzeniem od 2018 roku cykl artystyczny "Teatr, który łączy" łączy arcydzieła polskiej i światowej literatury, jak i prapremiery dramatów pisanych specjalnie na legnicką scenę. Celem cyklu jest refleksja nad zagadnieniem wspólnoty i nad
    grożącymi jej niebezpieczeństwami, z rozpadem więzi społecznych na czele.
    Spektakle powstają dzięki praktyce łączenia na scenie wielowiekowej tradycji sztuki scenicznej Polski i Europy z nowoczesnymi rozwiązaniami właściwymi dla zaproszonych wybitnych artystów, tak aby uwzględnić specyfikę percepcji dzisiejszego widza, nie gubiąc przy tym więzi z historią teatru i kultury w ogóle.
    Przedstawienia powiązane są z wydarzeniami o charakterze interakcyjnym i edukacyjnym. Dzięki temu powstaje spójna oferta artystyczna, która oprócz wyraźnego podwyższenia poziomu twórczości prezentowanej w legnickim teatrze owocuje podniesieniem kompetencji intelektualnych i wsparciem rozwoju duchowego publiczności.

    Dotychczas w ramach „Teatr, który łączy” powstały spektakle: "Dzielni chłopcy", "Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności", "Wyzwolenia", "Klasyczna koprodukcja", "Fanny i Aleksander", "Król Lear", "Rzeź", "Głosy nowej Białorusi", "Puste miasto", "Sen srebrny Salomei".
    W bieżącej odsłonie naszego artystycznego cyklu zrealizujemy premierę i popremierowe pokazy spektaklu Roberta Urbańskiego "Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej" w reżyserii Łukasza Czuja oraz pokazy wybranych spektakli powstałych w poprzednich latach.

     

  • Modrzejewska - Dom otwarty

    Modrzejewska - Dom otwarty

    MODRZEJEWSKA – DOM OTWARTY to przegląd teatralny, pokazujący w Legnicy najciekawszy teatr w różnych jego odmianach. Przyświeca nam idea Teatru jako miejsca gościnnego i otwartego na różne teatralne estetyki, środki wyrazu, tematy czy poglądy. Artystów zaproszonych do Modrzejewskiej łączyć będzie wysoki poziom proponowanych spektakli oraz szacunek do widzów, którzy są przecież w teatrze najmilszymi gośćmi.

     

     

     

  • Przystanek Piekary 2023

    Przystanek Piekary 2023


     

    Tym projektem Teatr Modrzejewskiej powraca na legnickie osiedle, gdzie z sukcesem działał w latach 2004-2011. Scena na Piekarach była miejscem premiery niezwykłych, nagradzanych spektakli, takich jak Made in Poland Przemysława Wojcieszka (2004), Dziady Lecha Raczaka (2007) i III Furie Marcina Libera (2011). W sumie wystawiono na niej niemal 280 przedstawień – ale prowadzono również codzienną pracę edukacyjną. Scena na Piekarach zdobyła ogólnopolską sławę, a zarazem stała się dla mieszkańców osiedla miejscem bliskim, swojskim – i potrzebnym.

    Przystanek Piekary powstał we wrześniu 2020 roku nieopodal dawnej Sceny. Odbywają się tam warsztaty, spotkania, debaty i projekcje. Chcemy, aby to nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta stało się przestrzenią niezapomnianych przeżyć.

     

                               
                                

     

  • Infrastruktura kultury 2023

    Infrastruktura kultury 2023

    W ramach tego zadania planujemy przygotowanie dokumentacji architektonicznej wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, przygotowanie dokumentacji technicznej w zakresie instalacji branżowych, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, przedmiaru robót i kosztorysu inwestorskiego dla przyszłych inwestycji w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy  

     

  • OGŁASZAMY ZAPISY DO 69. OKR - ELIMINACJE MIEJSKIE

    OGŁASZAMY ZAPISY DO 69. OKR - ELIMINACJE MIEJSKIE

     

    69. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI – ELIMINACJE MIEJSKIE - 20 kwietnia (sobota) 2024 r. godz. 10.00, Art Cafe Modjeska

     

    OGŁASZAMY ZAPISY do 5 kwietnia br.

     

    Pierwszy etap konkursu, który ma charakter otwarty: jest przeznaczony dla młodzieży ze szkół średnich, studentów, dorosłych i seniorów. Jak zawsze zmagania odbędą się w czterech turniejach: recytatorskim, „wywiedzionego ze słowa”, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej.

    OKR odbywa się pod patronatem i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to konkurs wieloetapowy, którego finałem są zmagania na szczeblu ogólnopolskim. Jego laureatami było wielu znanych polskich aktorów, m.in. Janusz Gajos, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Marek Kondrat, Michał Żebrowski, a także aktorów legnickich: Aleksandra Listwan, Mateusz Krzyk. Paweł Wolak. Z OKR narodziły się zarówno konkursy tematyczne, obejmujące określony krąg literacki lub zasięg czasowy, jak też nurt teatrów jednego aktora i poezji śpiewanej.

    Podczas przygotowań do konkursu polecamy lekcje Magdaleny Drab:

    Lekcje online aktorów Modrzejewskiej o pracy z głosem https://www.teatr.legnica.pl/edukacja/edukacja-teatralna-modrzejewskiej-online

    Pełny tekst regulaminu oraz karty zgłoszeń są dostępne na stronie http://www.tkt.art.pl

     

    Zgłoszenia przyjmujemy do 5 kwietnia br.

    Przesłuchania są otwarte i bezpłatne dla publiczności.

    Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy na adres: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (preferowany) lub w sekretariacie Teatru (poniedziałek - piątek 9.00-15.00).

     

  • Nasza opowieść teatralna

    Do dorosłych i seniorów z Miłkowic i Krotoszyc skierowana jest nasza propozycja rozwoju osobistego i kulturalnego poprzez aktywny udział w warsztatach teatralnych i życiu legnickiego teatru. W regionie jest niewystarczająca oferta edukacji teatralnej dla dorosłych i seniorów, a stanowią oni ponad 80 % populacji. Według raportów GUS niewielu  seniorów korzysta z udziału w życiu kulturalnym, często z powodów ekonomicznych. Nasz projekt jest skierowany głównie do seniorów i jest bezpłatny. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy ma  30-letnie  doświadczenie w prowadzeniu edukacji teatralnej, zbieżne z ideą uczenia się przez całe życie Nikolaia F. S. Grundtviga, którego przemyślenia i działania nadal są inspiracją do współczesnych działań edukacyjnych. Projekt przewiduje kompleksową edukację teatralną dla dorosłych i seniorów, (warsztaty z legnickimi aktorami, warsztaty do legnickich spektakli, oglądanie spektakli, spotkania z twórcami i pracownikami, którzy uczestniczą w tworzeniu spektakli w legnickim teatrze).

    naszaopowiesc{/gallery}

     

     

     

    We wrześniu rozpoczęły się warsztaty teatralne dla seniorów w świetlicach wiejskich w Gniewomirowicach (gmina Miłkowice) oraz w Krotoszycach. Prowadzą je legniccy aktorzy: Zuza Motorniuk i Bartosz Bulanda. Każda grupa wybrała lokalne historie do opowiedzenia w finałowych pokazach.

     

     

     

  • TYGODNIE PRACY TWÓRCZEJ

    TYGODNIE PRACY TWÓRCZEJ

    W wybranych szkołach aktorzy Teatru Modrzejewskiej, doświadczeni w dziedzinie edukacji teatralnej, będą przez tydzień prowadzić warsztaty z młodzieżą oraz zainteresowanymi nauczycielami. 

    Bazą dla ich pracy będą zarówno klasyczne dramaty wystawiane na legnickiej scenie, jak i teksty pisane specjalnie dla niej przez współczesnych dramatopisarzy. Przeniesienie aktywnych działań teatralnych na teren szkoły da możliwość przekonania do teatru tej młodzieży, która myśli o nim jak o sztuce trudnej i elitarnej, a repertuar teatru kojarzy ze szkolnymi lekturami, tak często odległymi od problemów młodych ludzi. Warsztaty zintegrują również klasy szkolne, co w konsekwencji przełoży się na skuteczniejszy i bardziej świadomy udział w życiu szkoły, a wreszcie odegrają istotną rolę w rozwoju osobistym ich uczestników.

     

 

Podkategorie