• Teatr, który łączy

    Teatr, który łączy

    cykl artystyczny Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (2023)

    Realizowany z powodzeniem od 2018 roku cykl artystyczny "Teatr, który łączy" łączy arcydzieła polskiej i światowej literatury, jak i prapremiery dramatów pisanych specjalnie na legnicką scenę. Celem cyklu jest refleksja nad zagadnieniem wspólnoty i nad
    grożącymi jej niebezpieczeństwami, z rozpadem więzi społecznych na czele.
    Spektakle powstają dzięki praktyce łączenia na scenie wielowiekowej tradycji sztuki scenicznej Polski i Europy z nowoczesnymi rozwiązaniami właściwymi dla zaproszonych wybitnych artystów, tak aby uwzględnić specyfikę percepcji dzisiejszego widza, nie gubiąc przy tym więzi z historią teatru i kultury w ogóle.
    Przedstawienia powiązane są z wydarzeniami o charakterze interakcyjnym i edukacyjnym. Dzięki temu powstaje spójna oferta artystyczna, która oprócz wyraźnego podwyższenia poziomu twórczości prezentowanej w legnickim teatrze owocuje podniesieniem kompetencji intelektualnych i wsparciem rozwoju duchowego publiczności.

    Dotychczas w ramach „Teatr, który łączy” powstały spektakle: "Dzielni chłopcy", "Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności", "Wyzwolenia", "Klasyczna koprodukcja", "Fanny i Aleksander", "Król Lear", "Rzeź", "Głosy nowej Białorusi", "Puste miasto", "Sen srebrny Salomei".
    W bieżącej odsłonie naszego artystycznego cyklu zrealizujemy premierę i popremierowe pokazy spektaklu Roberta Urbańskiego "Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej" w reżyserii Łukasza Czuja oraz pokazy wybranych spektakli powstałych w poprzednich latach.

     

  • Modrzejewska - Dom otwarty

    Modrzejewska - Dom otwarty

    MODRZEJEWSKA – DOM OTWARTY to przegląd teatralny, pokazujący w Legnicy najciekawszy teatr w różnych jego odmianach. Przyświeca nam idea Teatru jako miejsca gościnnego i otwartego na różne teatralne estetyki, środki wyrazu, tematy czy poglądy. Artystów zaproszonych do Modrzejewskiej łączyć będzie wysoki poziom proponowanych spektakli oraz szacunek do widzów, którzy są przecież w teatrze najmilszymi gośćmi.

     

     

     

  • Przystanek Piekary 2023

    Przystanek Piekary 2023


     

    Tym projektem Teatr Modrzejewskiej powraca na legnickie osiedle, gdzie z sukcesem działał w latach 2004-2011. Scena na Piekarach była miejscem premiery niezwykłych, nagradzanych spektakli, takich jak Made in Poland Przemysława Wojcieszka (2004), Dziady Lecha Raczaka (2007) i III Furie Marcina Libera (2011). W sumie wystawiono na niej niemal 280 przedstawień – ale prowadzono również codzienną pracę edukacyjną. Scena na Piekarach zdobyła ogólnopolską sławę, a zarazem stała się dla mieszkańców osiedla miejscem bliskim, swojskim – i potrzebnym.

    Przystanek Piekary powstał we wrześniu 2020 roku nieopodal dawnej Sceny. Odbywają się tam warsztaty, spotkania, debaty i projekcje. Chcemy, aby to nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta stało się przestrzenią niezapomnianych przeżyć.

     

                               
                                

     

  • Infrastruktura kultury 2023

    Infrastruktura kultury 2023

    W ramach tego zadania planujemy przygotowanie dokumentacji architektonicznej wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, przygotowanie dokumentacji technicznej w zakresie instalacji branżowych, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, przedmiaru robót i kosztorysu inwestorskiego dla przyszłych inwestycji w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy