• Teatr, który łączy 2024

    Teatr, który łączy 2024

    cykl artystyczny Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

     

    Realizowany z powodzeniem od 2018 roku cykl artystyczny "Teatr, który łączy" łączy arcydzieła polskiej i światowej literatury, jak i prapremiery dramatów pisanych specjalnie na legnicką scenę. Celem cyklu jest refleksja nad zagadnieniem wspólnoty i nad grożącymi jej niebezpieczeństwami, z rozpadem więzi społecznych na czele.

    Spektakle powstają dzięki praktyce łączenia na scenie wielowiekowej tradycji sztuki scenicznej Polski i Europy z nowoczesnymi rozwiązaniami właściwymi dla zaproszonych wybitnych artystów, tak aby uwzględnić specyfikę percepcji dzisiejszego widza, nie gubiąc przy tym więzi z historią teatru i kultury w ogóle.
    Przedstawienia powiązane są z wydarzeniami o charakterze interakcyjnym i edukacyjnym. Dzięki temu powstaje spójna oferta artystyczna, która oprócz wyraźnego podwyższenia poziomu twórczości prezentowanej w legnickim teatrze owocuje podniesieniem kompetencji intelektualnych i wsparciem rozwoju duchowego publiczności.

    Dotychczas w ramach „Teatr, który łączy” powstały spektakle: "Dzielni chłopcy", "Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności", "Wyzwolenia", "Klasyczna koprodukcja", "Fanny i Aleksander", "Król Lear", "Rzeź", "Głosy nowej Białorusi", "Puste miasto", "Sen srebrny Salomei", "Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej".

     

    W bieżącej odsłonie naszego artystycznego cyklu zrealizujemy trzy premiery i popremierowe pokazy spektakli: "Dzieje grzechu. Opowiedziane na nowo" na motywach powieści Stefana Żeromskiego, reż. Darii Kopiec, "Kartoteka" Tadeusza Różewicza, reż. Maksymilian Nowak, "Chłopki” wg Joanny Kuciel-Frydryszak, reż. Jędrzej Piaskowski oraz pokazy wybranych spektakli powstałych w poprzednich latach.

     

     

  • Inscenizacja spektaklu wg powieści „Momo” Michaela Endego w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego

    Inscenizacja spektaklu wg powieści „Momo” Michaela Endego w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego

    Przedmiotem zadania jest realizacja spektaklu według powieści „Momo” Michaela Endego – klasycznej pozycji literatury dla dzieci, ukochanej przez pokolenia (wydano ją po raz pierwszy pół wieku temu, w 1973 r.). Ende, niekwestionowany mistrz opowieści,pisał książki, które zadają mądre pytania nie tylko dzieciom, ale również dorosłym, wciągają, wzruszają, skłaniają do refleksji, poruszają wyobraźnię.

    Nie inaczej jest z „Momo”, w której baśniowa intryga łączy elementy opowieści z dreszczykiem, komedii obyczajowej i powiastki filozoficznej. Zrealizowane z użyciem wszelkich środków teatru tradycyjnego oraz technik multimedialnych i animacji, będzie to przedstawienie pełne inwencji, a zarazem podejmujące rozmowę na temat spraw fundamentalnych: miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, dorosłości.

    Planowana premiera spektaklu: 16 czerwca 2024 r. w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz dalsza popremierowa prezentacja.