Głośny legnicki Hamlet powraca – w odświeżonej obsadzie! Pierwszy raz zainscenizowany przeszło dwie dekady temu, prezentuje nie tylko energię i kreatywność legnickiego zespołu, ale także zjawiskową aurę Sceny na Nowym Świecie, której posępna, chropawa zewnętrzność unaocznia widzom duchową nędzę gnijącego królestwa Danii.

Główną rolę, w przeszłości graną przez takich artystów jak Tomasz Kot, Radosław Krzyżowski, Tomasz Radawiec i Albert Pyśk, zagra tym razem nowy aktor Teatru Modrzejewskiej – Arkadiusz Jaskot. W roli Ofelii będzie mu partnerować Zofia Bąk. Rolę Gertrudy - po wielu latach kiedy grała ją Anita Poddębniak- przejmie Ewa Galusińska.  W reszcie obsady nastąpią również znaczące przesunięcia.

Tak o Hamlecie, po jego wznowieniu w 2018 roku, pisał Grzegorz Żurawiński:

Za sprawą wyjątkowo licznej, bo 26-osobowej grupy wykonawców (aktorów, statystów oraz muzyków Kormoranów) jesteśmy świadkami rozbuchanego na wiele planów widowiska w efektownej oprawie scenograficznej - pełnego ognia, dymów, dynamicznych pojedynków na miecze, z których sypią się iskry, aktorskiej kaskaderki na granicy ryzyka, granej na żywo pełnej niepokoju muzyki, tanecznych korowodów i efektownych scen zbiorowych, w tym elementów teatru w teatrze. Dzieje się, aż dech zapiera. (...)

 

„Hamlet, książę Danii” to wielka inscenizacja i fantastyczna zespołowa robota całego artystycznego teamu Modrzejewskiej. Teatralne all inclusive. Pozycja obowiązkowa!

 

Gramy na Scenie na Nowym Świecie:
24, 25, 26 maja o 19.00
oraz 23, 24 maja o 11.00 i 27 maja o 10.00

Bilety dostępne w kasie Teatru i online

 

„Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej” to muzyczno-dramatyczna opowieść o podupadającym teatrze oraz historii miasta.
 
Zabieramy Państwa w podróż do roku 1933. W prowincjonalnym mieście Liegnitz działa wówczas teatrzyk wodewilowy „Pałac Walhalla”. Działa z trudem, bo repertuar trąci myszką, publiczność nie dopisuje, a w kasie pustki. Pewnego dnia w tym podupadającym przybytku pojawiają się – zupełnie niespodziewanie – gwiazdy berlińskiego kabaretu, co jest jak wybuch wulkanu. W gąszczu ambicji, pretensji i zaszłości zaczynają się dziać rzeczy tajemnicze i niepokojące. Na dodatek codzienność staje się coraz bardziej mroczna – do drzwi puka rosnąca w siłę hitlerowska rewolucja...
 
Siedemnastu aktorów, pięciu muzyków, historia pełna muzyki (dwadzieścia trzy songi) i niecodziennych, inscenizacyjnych fajerwerków. Dwa akty. Wielka superprodukcja, na którą serdecznie zapraszamy.
 
 

Gramy: 17 maja o 10.00 oraz 18 i 19 maja o 18.00 na Scenie Gadzickiego

Bilety dostępne w kasie Teatru i online

 

 

 

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

 

Od marca 2009 roku i porozumienia zawartego przez marszałka Dolnego Śląska z prezydentem Legnicy Teatr Modrzejewskiej stał się dolnośląską instytucją kultury samorządu wojewódzkiego współprowadzoną przez samorząd miasta. 

Przez ponad jedenaście lat działań udowodniliśmy, że ten formalny status, łączący w sobie charakter miejski i regionalny, potrafimy przełożyć na wymiar artystyczny. Jesteśmy teatrem, który jak żaden inny w całym województwie opowiada o Legnicy i Dolnym Śląsku, a czyni to nie tylko na rodzimej scenie, ale też w wielu mniejszych i większych miejscowościach regionu. Ponadto zaprasza do współpracy artystów z kraju i zagranicy, promując miasto i województwo, a wreszcie prowadzi długofalowe działania edukacyjne, wprowadzając w świat kultury dzieci, młodzież i seniorów.

Pobierz prezentację

 

"GOLEC" czyli... taka bajka... że ten tego... możesz być kim chcesz, kolego!
Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK)

Golec to wierszowana bajka o mało znanym stworzeniu: golcu piaskowym, ślepym i prawie zupełnie bezwłosym afrykańskim gryzoniu żyjącym pod ziemią. Podobnie jak pszczoły, golce żyją w koloniach i tak jak u pszczół każdy osobnik od chwili narodzin ma ściśle przypisaną rolę w społeczności.

Bohater naszej opowieści jest jednak inny, ma marzenia – chce się uczyć, podróżować, poznawać świat. Opuszcza więc gniazdo i w towarzystwie przyjaciela, którym jest mucha imieniem Misza, wyrusza w podróż swojego życia. Trafia w końcu do szkoły i choć nie zawsze jego droga jest usłana różami, zdobywa przyjaciół i uznanie. Przy okazji dowiaduje się też, co to tolerancja, prawo do samodzielnego myślenia i stanowienia o sobie.


Wszystko, czego trzeba – tu jest: i historia z napięciami, i charaktery, i kostiumy (Małgorzata Bulanda), i tło-ekran po raz kolejny jako plastyczne tworzywo akcji (Aleksandra Listwan [i Bartosz Bulanda]), i rekwizyty (gaśnica!), i muzyka, i aktorzy. Aktorzy. Aktorzy! I tekst, który trzyma całość. Co za tekst!

Adam Kowalczyk, „Gazeta Piastowska”

Gramy 1 czerwca o godz. 16.00 na Scenie Gadzickiego
Bilety dostępne w kasie teatru i online

 

Trailer spektaklu TUTAJ